Reklama

Reklama

Rząd luzuje obostrzenia, branża mówi ''nie''! Czy kina w Bełchatowie będą otwarte?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum MCK Bełchatów

Rząd luzuje obostrzenia, branża mówi ''nie''! Czy kina w Bełchatowie będą otwarte?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum MCK Bełchatów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie wszystkie branże chcą skorzystać z próbnego luzowania obostrzeń, które rząd zapowiedział na 12 lutego. O tym, że nie planują otwierać się na klientów, mówią przedstawiciele części kin. Czy w najbliższy weekend bełchatowianie będą mogli ponownie zasiąść w kinowej sali?

Reklama

W miniony piątek, 5 lutego premier rząd poinformował o próbnym luzowaniu obostrzeń, które ma nastąpić już 12 lutego. Część branż została odmrożona na okres 2 tygodni – jeśli jednak w tym czasie epidemia się nasili, będzie trzeba liczyć się z powrotem lockdownu. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Rząd rusza z luzowaniem obostrzeń... 

Mogłoby się wydawać, że nawet próbne otwarcie gospodarki będzie "chwilą oddechu" dla przedsiębiorców, którzy chętnie przyjmą klientów, poprawiając nieco swoją kondycję finansową. Okazuje się jednak, że nie wszystkim branżom opłaca się otwierać – zwłaszcza jeśli okazałoby się, że narodowa kwarantanna wróci już 26 lutego.

Wznawiać działalności nie zamierza znana sieć kin Helios. Poinformował o tym Tomasz Jagiełło, prezes sieci i członek zarządu Agory. Przypomnijmy, że jest to jedno z dwóch kin, jakie funkcjonują w Bełchatowie.

- Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r. pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją — nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, ''warunkowo na dwa tygodnie" - napisał Tomasz Jagiełło w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

Zdaniem Tomasza Jagiełły, zaproponowane przez rząd rozwiązanie jest absurdalne, wskazując m.in. na fakt, że otwarcie kin wymaga przygotowania, rozmów z dystrybutorami filmowymi oraz promocji tytułów wprowadzanych na ekrany, na co potrzeba około 4 tygodni.

- Wiemy, że widzowie chcą wrócić do instytucji kultury, w tym zwłaszcza wybrać się na seanse do kin, co potwierdzają niedawne sondaże. Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności [...] ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne" – informuje Tomasz Jagiełło.

Co ciekawe, Tomasz Jagiełło zaznaczał też, że przedstawiciele jego branży nie dostali okazji do konsultacji z rządem.

- Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane – mówił prezes Heliosa.

Decyzji o ewentualnym wznowieniu działalności nie podjęły jeszcze inne sieci jak Cinema City czy Multikino. Ich przedstawicie informują, że najpierw muszą zapoznać się z rządowym rozporządzeniem, które ma pojawić się w najbliższym czasie.

Poza Heliosem zlokalizowanym w galerii Olimpia, w Bełchatowie funkcjonuje też podlegające pod MCK Kino Kultura. Jednak jak się okazuje, również tu, otwarcie się na klientów nie jest pewne. Nie wynika to jednak, tak jak w przypadku dużej sieci z nieopłacalności wznowienia działalności.

- Niestety, nie możemy jeszcze z całą pewnością zaprosić do siebie mieszkańców. Wszystko jest zależne od treści rozporządzenia, którą poznamy w najbliższym czasie – mówi Damian Nowak, dyrektor MCK.

O co więc chodzi? Problemem w tym przypadku jest PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Kino Kultura, podobnie jak Gigant Mocy (które również pozostają zamknięte, mimo że muzea mogą funkcjonować już od kilku tygodni) podlegają pod Miejskie Centrum Kultury, to z kolei w PKD sklasyfikowane jest nie jako kino czy muzeum, a "działalność obiektów kulturalnych".

Damian Nowak wyraził jednak nadzieję, że w rozporządzeniu znajdzie się zapis, który pozwoli wznowić działalność Kina Kultura. Dodaje, że są gotowi by przyjąć bełchatowian na sali kinowej.

- My jesteśmy w pełni gotowi na ponowne otwarcie, przygotowaliśmy się na działanie w reżimie sanitarnym, przygotowaliśmy już repertuar oraz kadrę pracowniczą – mówi Damian Nowak.

Jak widać, luzowanie obostrzeń przez rząd nie zawsze pokrywa się z analizą kosztów i strat, jakiej muszą dokonać przedsiębiorcy, zanim ponownie otworzą działalność. Dochodzą do tego kwestie formalne, które jak w przypadku Kina Kultura, mogą uniemożliwić wznowienie działalności, mimo że sama placówka jest na to przygotowana. O tym, czy w najbliższy weekend bełchatowianie będą mogli zasiąść na sali kinowej, przekonamy się po opublikowaniu rozporządzenia – to z kolei ma nastąpić w najbliższych dniach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy