reklama

Kopalniana spółka realizuje ważną inwestycję. Kilometry taśmociągów zapewnią dostawy węgla

Opublikowano:
Autor:

Kopalniana spółka realizuje ważną inwestycję. Kilometry taśmociągów zapewnią dostawy węgla  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSpółka RAMB buduje nitkę magistrali węglowej do Elektrowni Turów. Nowe taśmociągi będą transportować węgiel do budowanego bloku energetycznego. Długość przenośników to ponad 3 kilometry. W ciągu godziny będą w stanie przetransportować nawet 8 tys. metrów sześciennych węgla.

Inwestycja, którą realizuje kopalniana spółka, związana jest z budową nowego bloku energetycznego nr 7 w Elektrowni Turów. Jak informuje PGE GiEK, w trakcie budowy powstaną cztery kompletne przenośniki taśmowe, co ma zagwarantować nieprzerwane dostawy węgla do pobliskiej elektrowni. Długość nowej magistrali wyniesie ponad 3 km, jej wydajność teoretyczna to 8 tys. metrów sześciennych na godzinę.

– Cieszę się, że wykonawcą prac jest bardzo doświadczona w realizacji tego typu zadań spółka RAMB z Grupy PGE. Przypomnę, że w maju tego roku jedna z największych maszyn podstawowych, jakie powstały dla europejskiego przemysłu górniczego, czyli zwałowarka ZGOT 11500, rozpoczęła pracę w turoszowskiej kopalni. Ta maszyna również wybudowana została przez spółkę RAMB z Grupy PGE – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

RAMB to jeden z największych pracodawców w regionie. Specjalizuje się w robotach towarzyszących branży górnictwa odkrywkowego, w szczególności w zabezpieczeniach antykorozyjnych, wykonawstwie i montażu konstrukcji stalowych a także robotach ogólnobudowlanych i elektrycznych. Dla turoszowskiej i bełchatowskiej kopalni spółka zrealizowała już kilkadziesiąt kontraktów, w tym budowy kilometrów tras przenośników, stacje zwrotne i napędowe a także przeprowadziła remonty maszyn podstawowych oraz budowy systemów kanałów i rowów odwodnieniowych.

– Budowana przez RAMB magistrala będzie kolejnym elementem kluczowego zarówno dla kopalni jak i elektrowni ciągu KTZ. To niezwykle zaawansowany technologicznie obiekt z uwagi na zastosowane układy sterowania oraz rozdrabniania mające na celu transport wymaganej ilości węgla o określonej granulacji do miejsca docelowego – mówi Marcin Ławniczek, prezes spółki RAMB.

Kopalnia Turów jest jedynym dostawcą paliwa do pobliskiej Elektrowni Turów, która spełnia zaostrzone unijne wymogi emisyjne i jest w stanie wyprodukować energię elektryczną dla ok. 2,3 mln gospodarstw domowych. Dzięki nowemu blokowi energetycznemu prąd popłynie do dodatkowego miliona gospodarstw przez najbliższe 25 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE