Zbliżająca się transformacja energetyczna wywołuje coraz większe emocje również w Bełchatowie, gdzie funkcjonują największe w kraju elektrownia oraz kopalnia odkrywkowa. Tysiące pracowników tych ogromnych zakładów, a także spółek zależnych działających wokół kompleksu, wciąż nie wiedzą jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość i w jakich strukturach będą funkcjonowały wspomniane podmioty. Poprzedni rządzący forsowali koncepcję wydzielenia elektrowni węglowych i kopalni węgla brunatnego do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Pomysł jednak ostatecznie nie został zrealizowany. Obecny rząd wciąż nie przedstawił koncepcji, według której mają zostać wydzielone aktywa węglowe ze spółek energetycznych. Sytuacja budzi coraz większy niepokój również wśród związkowców, którzy piszą kolejne apele do ministerstw.
W ostatnim czasie doszło jednak do rozmów. W poniedziałek, 22 lipca, w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu odbyło się spotkanie Marzeny Czarneckiej z przedstawicielami Federacji Związkowów Zawodowych GK Polskiej Grupy Energetycznej. Na spotkaniu byli obecni związkowcy m.in. z KWB Bełchatów i Turów, Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Turów, zakładów Tauron Wytwarzanie oraz ZZP Sempertrans Bełchatów.
Jak przekazało ministerstwo, rozmowy dotyczyły m.in. prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla górnictwa, kwestii wydzielania aktywów węglowych oraz zagadnień legislacyjne dotyczące energetyki. Przypomnijmy, że Minister Przemysłu Marzena Czarnecka jest członkiem Zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego.
- To było dobre i konstruktywne spotkanie. Kwestie, które zostały poruszane, będą analizowane przez nadzór właścicielski i mamy nadzieję, że otrzymamy satysfakcjonujące dla pracowników informacje - tak spotkanie skomentowała Federacja Związków Zawodowych GK PGE na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że niepokój górników i energetyków wzbudzają również plany ograniczenia produkcji prądu i wydobycia węgla w bełchatowskiej lokalizacji. Na początku roku do Komisji Europejskiej trafił dokument, który określa tzw. „kamienie milowe” w odejściu od węgla w perspektywie do 2030 roku. W skrócie wskazano w nim, że licząc od 2020 roku w ciągu 10 lat produkcja prądu i wydobycie węgla w bełchatowskim kompleksie mają zostać zmniejszone o ponad 70 proc.
Plany wygaszania kopalni i elektrowni zostały skrytykowane przez organizacje związkowe, które nie chcą zgodzić się na ekspresowe zmniejszanie wydobycia i produkcji prądu. Ich zdaniem oznacza to bowiem rezygnację z wydobycia wszystkich pokładów węgla z odkrywek. Taki scenariusz będzie wiązał się również z radykalnym zmniejszaniem zatrudnienia…
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz produkcja energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi w sumie siedem oddziałów zlokalizowanych na terenie pięciu województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie, a oddziałami są m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów.
Koncern PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91 proc.). Spółka to także największy wytwórca energii elektrycznej w kraju, który pokrywa aż 36 proc. zapotrzebowania na prąd.
Komentarze (0)