reklama
reklama

Związkowcy apelują do ministra. Chodzi o ochronę obiektów PGE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Związkowcy apelują do ministra. Chodzi o ochronę obiektów PGE - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaOrganizacje związkowe domagają się od Minister Przemysłu Marzeny Czarneckiej interwencji w sprawie jednej ze spółek zależnych PGE, która zajmuje się ochroną strategicznych obiektów energetycznych. Jakie postulaty przedstawili w piśmie do szefowej resortu?
reklama

Wciąż nie jest znana przyszłość spółki Elbest Security, która zajmuje się ochroną strategicznych obiektów Polskiej Grupy Energetycznej, w tym również Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Setki pracowników tej spółki wciąż nie wiedzą, w jakich strukturach będzie funkcjonował ich zakład pracy. Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od września 2022 roku. Wówczas zapadła decyzja o przeniesieniu sześciu spółek zależnych PGE pod skrzydła koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wśród nich były m.in. Bestgum, Betrans, Elmen, Eltur-Serwis, MegaSerwis oraz Ramb. Pomimo wcześniejszych deklaracji na tej liście nie znalazł się Elbest Security, który zamiast do PGE GiEK, miał trafić pod skrzydła Polskiego Holdingu Obronnego. Na takie rozwiązanie nie chcieli przystać sami pracownicy, obawiając się o miejsca pracy. Jak sami wówczas przyznawali, nie mieli pewności, czy po przejściu do holdingu nadal będą mogli ochraniać obiekty PGE. Doprowadziło to do protestów samych pracowników, którzy kilkukrotnie blokowali drogi dojazdowe do kopalni i elektrowni Bełchatów.

reklama

Okazuje się, że po upływie kilkunastu miesięcy sytuacja odnośnie przyszłości Elbest Security wciąż nie jest jasna. W sprawie postanowili zainterweniować związkowcy zrzeszeni w Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego, którzy zwrócili się do Minister Przemysłu Marzeny Czarneckiej z prośbą o rozpatrzenie możliwości przyłączenia Elbest Security do grupy spółek zależnych PGE GiEK.

- Ze względu na ważność sektora paliwowo-energetycznego dla funkcjonowania gospodarki kraju, jak również z uwagi na obszar podlegający szczególnej analizie, w tym również wydzieleniu tego sektora, mając na uwadze związane z tym obszarem wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, zasadnym jest posiadanie w strukturach sektora, spółki wyspecjalizowanej, celowo dedykowanej i wydzielonej do realizacji takiego zadania – piszą związkowcy w piśmie do Minister Przemysłu.

reklama

Spółka Elbest Security powstała w 2015 roku w wyniku podziału spółki Elbest i przejęła jej zadania w zakresie ochrony. Związkowcy przypominają, że Elbest ochroną obiektów energetycznych i górniczych zajmował się nieprzerwanie od 2001 roku aż do momentu podziału.

- Ochronie podlegały i nadal podlegają wszystkie obiekty należące do PGE GiEK o strategicznym znaczeniu dla interesu gospodarczego Państwa oraz mające istotne znaczenie dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Okoliczność ta świadczy o niestandardowości ochrony tych obiektów – informują związkowcy.

Organizacje związkowe przypomniały, że początkowo spółka miała zostać sprzedana przez PGE do PGE GiEK. Później jednak zarząd Elbest Security został powiadomiony o planach wniesienia do Polskiego Holdingu Obronnego aportu wszystkich udziałów spółki w zamian za objęcie udziałów w powyższym kapitale zakładowym PHO. Jak informują związkowcy, w 2023 roku sytuacja spółki nie uległa jednak zmianie, a w czerwcu 2024 roku władze Elbest Security ponownie otrzymały informację „o prawdopodobnym uczestnictwie w zakresie modelu wydzielania aktywów węglowych, z którego to procesu następnie kilka dni później została wyeliminowana”. Spółce przekazano jednak, że ostateczne decyzje korporacyjne jeszcze nie zapadły. Dlatego związkowcy domagają się interwencji minister Czarneckiej, licząc na to, że to pomoże przyspieszyć proces i ostatecznie włączyć Elbest Security w struktury PGE GiEK.

reklama

W piśmie do minister Czarneckiej związkowcy podkreślają również dodatkowe atuty spółki. To m.in. bezpośrednia kontrola nad procesem ochrony obiektów strategicznych, montaż i serwis zabezpieczenia technicznego obiektów (monitoring i systemy alarmowe), własna kadra instruktorska prowadząca zajęcia wyszkolenia strzeleckiego, wysokie kwalifikacje pracowników, niska rotacja załogi spółki i i niska średnia wieku pracowników na tle branży.

- Powyższe okoliczności potwierdzają zasadność pozostania w dotychczasowych strukturach PGE GiEK i dają gwarancję sprawowania usługi ochrony na najwyższym poziomie, co niejednokrotnie było potwierdzone prowadzonymi kontrolami, zarówno ze strony kontrahentów, jak również organów nadzorczych i kontrolnych – uważają związkowcy.

Organizacje związkowe uważają, że właśnie powołany przez Ministra Aktywów Państwowych Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze Spółek z udziałem Skarbu Państwa, z którym współpracuje również Ministerstwo Przemysłu, jest odpowiedni, aby rozwiązać kwestie dotyczące ochrony obiektów energetycznych, które są strategiczne dla bezpieczeństwa kraju.

Czy pracownicy spółki Elbest Security w końcu dostaną odpowiedzi na pytania odnośnie przyszłości swojej firmy? Te zapewne poznamy w najbliższych miesiącach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama