reklama
reklama

Żądają podwyżki dla ochrony w obiektach PGE. Związki zawodowe grożą strajkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Żądają podwyżki dla ochrony w obiektach PGE. Związki zawodowe grożą strajkiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaFederacja Związków Zawodowych GK PGE domaga się podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników spółki Elbest Security, która zajmuje się ochroną strategicznych obiektów m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów. Czy dojdzie do strajku?
reklama

Pracownicy spółki Elbest Security wciąż nie otrzymali podwyżek. W ostatnim czasie doszło do spotkania części związków zawodowych z władzami zakładu. W rozmowach wzięły udział m.in. MZZ Odkrywka w KWB Bełchatów, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów i ZZPRC Elektrowni Bełchatów, które prowadzą spór zbiorowy w spółce właśnie w związku z brakiem wzrostu wynagrodzeń.

Jak przekazują związkowcy, podczas spotkania pracodawca poinformował, że uzgodniona została czteroletnia umowa z PGE GiEK w sprawie ochrony obiektów PGE.

- Powyższa umowa została już, jak nam nieoficjalnie wiadomo, parafowana i przyjęta przez zarząd PGE GiEK. W związku z powyższym, związki zawodowe przedstawiły dwie propozycje podwyższenia wynagrodzeń pracowników – informują związkowcy.

reklama

Domagają się wzrostu wynagrodzenia dla ochrony na płacy zasadniczej o kwotę 600 zł z wyrównaniem od lutego 2023 r., a od kwietnia tego roku podwyżki o 800 zł na stawce zasadniczej. Związkowcy domagają się też decyzji w sprawie uporządkowania spraw właścicielskich w spółce. Jeśli to nie nastąpi wkrótce, grożą strajkiem.

- Biorąc pod uwagę wcześniej zawarte porozumienia wzrostu wynagrodzeń w pozostałych spółkach, które dziś są własnością PGE GiEK S.A., informujemy że jeśli Zarząd Spółki wraz z Nadzorem Właścicielskim (PGE GiEK) i właścicielem (PGE S.A.) nie porozumieją się w kwestii własności Spółki, która spowoduje dalszą zwłokę wzrostu wynagrodzeń Pracowników, podejmiemy akcję Protestacyjno Strajkową – informują związkowcy.

reklama

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat zmian właścicielskich w Elbest Security. Obawy i protesty pracowników potęgowały plany przejęcia spółki przez Polski Holding Obronny. Załoga domagała się, aby firma została włączona w skład koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tak jak to miało miejsce w przypadku innych spółek zależnych PGE działających na terenie kopani i elektrowni m.in. Betransu, Bestgumu czy Rambu, których udziały od PGE odkupił koncern PGE GiEK. To właśnie ta spółka w najbliższych miesiącach ma być „integratorem” aktywów węglowych i podstawą do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa. 

W ostatnim czasie część związków zawodowych o sprawie poinformowała Ministerstwo Aktywów Państwowych. W liście do wicepremiera Jacka Sasina przedstawiła trzy propozycje rozwiązania sytuacji w Elbest Security. 

reklama

Pierwsza to przeniesienie spółki do Polskiego Holdingu Obronnego, ale na podstawie umowy społecznej, którą zostali objęci pracownicy innych spółek zależnych wchodzących w skład Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Drugi pomysł to przeniesienie aportem pracowników Elbest Security do linii biznesowych PGE czyli PGE GiEK, PGE Energia Cieplna i PGE Energetyka Odnawialna, a następnie zawarcie długoterminowych umów o świadczenie usług ochroniarskich. Trzecia propozycja, zdaniem związkowców najbardziej zasadna ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie i wzmacnianie obronności kraju, to przeniesienie pracowników ochrony do kopalni, elektrowni, zakładów energetycznych i elektrociepłowni, w których utworzone miałyby być Działy Bezpieczeństwa Zakładów.
 
Czy któryś z pomysłów związkowców zyska aprobatę PGE? O tym przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni. 
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama