reklama
reklama

Zaczyna się rewolucja w PGE. Znane są pierwsze nazwiska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Zaczyna się rewolucja w PGE. Znane są pierwsze nazwiska - Zdjęcie główne

foto Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaJuż 31 stycznia odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Polskiej Grupie Energetycznej. To początek poważnych zmian, jakie planuje Minister Aktywów Państwowych. Jeden z punktów będzie dotyczył zmian w składzie rady nadzorcze. Skarb Państwa podał nazwiska kandydatów.
reklama

Czystki w spółkach Skarbu Państwa rozpoczynają się na dobre. W tym tygodniu do znaczących zmian dojdzie również w Polskiej Grupie Energetycznej. Na środę, 31 stycznia, na wniosek Ministra Aktywów Państwowych – Borysa Budki, zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w energetycznym koncernie. Jeden z punktów będzie dotyczył zmian w składzie rady nadzorczej, co będzie zapewne wstępem do zmiany zarządu, bo to właśnie rada nadzorcza, według statutu spółki, może odwoływać i powoływać prezesów i wiceprezesów w PGE.

Wiadomo już kto może zasiąść w radzie nadzorczej spółki. PGE poinformowała w komunikacie giełdowym, że Skarb Państwa zgłosił w sumie siedmiu kandydatów. Są to: Elżbieta Niebisz, Eryk Kosiński, Małgorzata Banasik, Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Andrzej Sadkowski oraz Andrzej Kozyra.

reklama

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu minister Budka powołał do rady nadzorczej Michała Domagałę. Spółka poinformowała, że zgodnie z jej statutem, Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez ministra aktywów państwowych, przysługuje prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej PGE w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi.

Kim są kandydaci do rady nadzorczej PGE?

W opublikowanym przez PGE komunikacie przedstawiono sylwetki kandydatów do rady nadzorczej spółki.

Pierwsza z kandydatek to Elżbieta Niebisz. Jak przekazuje koncern, ma ona wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także długi staż pracy w administracji państwowej oraz sektorze elektroenergetycznym. W latach 1991-2005 pracowała w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Urzędzie Regulacji Energetyki. Z kolei w latach 2006-2019 w sektorze elektroenergetycznym, zajmując różne stanowiska w spółkach Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. m.in. prezesa spółki obrotu energią elektryczną PAK-VOLT S.A. w Warszawie, wiceprezesa zarządu elektrowni ZE PAK S.A. w Koninie, członka zarządu kopalń węgla brunatnego PAK KWB Konin S.A. i PAK KWB Adamów S.A.

reklama

Jaki informuje PGE, kolejnym kandydatem jest prof. dr hab. Eryk Kosiński, kierownik Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także członek zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, a w 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Jest też wykładowcą na uczelniach zagranicznych (Rosja, Islandia), a także autorem licznych publikacji m.in. z zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego, finansów publicznych.

Skarb Państwa na kandydata do rady nadzorczej zgłosił również Małgorzatę Banasik, która jest radcą prawnym z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, OZE, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego (WtE) oraz użyteczności publicznej. Wspierała również firmy z branży chemicznej i nowych technologii.

reklama

- Posiada wszechstronną wiedzę o europejskim i międzynarodowym rynku energetycznym, w tym WtE, wodoru i gazu. Łączy wiedzę prawniczą ze znajomością technicznych aspektów projektów, w które jest zaangażowana – informuje PGE w komunikacie.

Jak dodano, Banasik w latach 2007-2015 uczestniczyła w procesach liberalizacji polskiego rynku gazu, natomiast w latach 2009-2018 zaangażowana była w proces integracji rynków gazu w regionie Morza Bałtyckiego, Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

- Obecnie zajmuje się tworzeniem nowych możliwości inwestycyjnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w sektorze energetycznym, w tym rynku OZE – przekazano w komunikacie.

Kolejnym kandydatem jest dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH – kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Rady Naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich (w przeszłości jego przewodniczący).

reklama

- Strateg ekonomiczny z doświadczeniem z sektora prywatnego (zarówno sektora przedsiębiorstw, jak i sektora finansowego, w tym funduszy hedgingowych), sektora publicznego (bank centralny, ministerstwo finansów), międzynarodowych instytucji finansowych (Bank Światowy, Europejski Bank Centralny) i organizacji pozarządowych (Forum Obywatelskiego Rozwoju, CASE.). Członek rad nadzorczych w przedsiębiorstwach przemysłowych i finansowych - tak w komunikacie przedstawia kandydata spółka PGE.

Andrzej Rzońca to były członek Rady Polityki Pieniężnej z okresu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i pierwszej wojny w Ukrainie. Wielokrotnie nagradzany za innowacyjne badania. Laureat Nagrody im. Leopolda Kronenberga Fundacji Citibanku oraz Nagrody im. Fryderyka Skarbka Polskiej Akademii Nauk (dwóch najbardziej prestiżowych polskich nagród w ekonomii).

Skarb Państwa jako kandydata zgłosił również Sławomira Patyrę, dr hab. nauk prawnych, profesora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego. Jak zaznaczono, nie należy do żadnej partii politycznej. Jest autorem blisko stu publikacji naukowych, w tym trzech książek. Sławomir Patyra to członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego.

W latach 2019 – 2023 – był członkiem Zespołu Doradców Prawnych do spraw Kontroli Konstytucyjności Prawa przy Marszałku Senatu, a w 2021 r. był wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kolejny z kandydatów to Andrzej Sadkowski. W latach 1992-1995 był współtwórcą i wiceprezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

- W okresie 1998-2000 Andrzej Sadkowski brał aktywny udział w tworzeniu oraz wdrożeniu reformy emerytalnej, jako doradca Banku Światowego, Dyrektor Zespołu Zadaniowego ds. Wdrożenia Reformy Emerytalnej oraz Doradca Prezesa ZUS – poinformowano w komunikacie.

Jak przekazano, w ostatnich trzydziestu latach Andrzej Sadkowski pełnił różne funkcje zarządcze. Był m.in. prezesem Lottomerkury oraz prezesem Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SAMP S.A.

Ostatnim z kandydatów jest Andrzej Kozyra, adwokat i właściciel kancelarii prawnej. Jak przekazano, specjalizuje się w „strategicznym doradztwie prawnym dla podmiotów gospodarczych prywatnych, jak i publicznych m.in.: w projektach z zakresu realizacji procesu inwestycyjnego oraz w doradztwie organom spółek czy spółdzielni, w tym obsłudze ich rad nadzorczych. (...)”. Przez 10 lat pełnił funkcję członka rady nadzorczej spółki kapitałowej, świadczy też pomoc prawną dla wiodącego operatora telekomunikacyjnego.

Kto prezesem PGE i spółki córki?

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem po zmianach w składzie rady nadzorczej, które nastąpią w środę, 31 stycznia, będzie odwołania obecnego zarządu PGE i powołanie nowego. Wiele wskazuje na to, że ze stanowiskiem pożegna się dotychczasowy prezes Wojciech Dąbrowski, które tę funkcję pełni od 2020 roku. Nieoficjalnie mówi się, że nowym prezesem energetycznego koncernu ma zostać Krzysztof Zamasz, obecny członek zarządu i dyrektor handlowy francuskiej Grupy Veolia, działającej w sektorze energetycznym. W czasach rządu PO-PSL w latach 2008-2012 był wiceprezesem Tauronu do spraw handlu, natomiast następnie objął stery w innej państwowej spółce - Enei. Stanowisko prezesa zajmował do 2015 r.

O zmianach na fotelach prezesów mówi się również w Bełchatowie, a dokładnie w spółce córce czyli koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład którego wchodzą elektrownie węglowe i kopalnie. Te pierwsze pokrywają ponad 36 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, a drugie osiągają aż 91 proc. krajowego wydobycia węgla brunatnego. Od wielu tygodni mówi się, że po ośmiu latach na fotel prezesa ma wrócić Jacek Kaczorowski, który kierował PGE GiEK od chwili jej powstania w 2010 roku aż do czasu odwołania w 2015 roku, gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej był dyrektorem i prezesem Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama