Warto przypomnieć, że te niezwykłe ptaki, pierwszy raz pojawiły się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku. To niecodzienne zdarzenie, bo dzikie zwierzęta nie są zbyt częstymi gośćmi na terenie zakładów przemysłowych. Para sokołów wędrownych osiedliła się wówczas na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych.
Jak informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK, w kolejnym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się trzy młode osobniki. Obecnie sokoły przeniosły stanowisko lęgowe na kolejną galerię nawęglania, gdzie w zbudowanym przez siebie gnieździe wysiadują aż cztery jaja.
Kiedy można spodziewać nowych skrzydlatych mieszkańców elektrowni? Koncern informuje, że w maju tego roku, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, planowane jest obrączkowanie piskląt. Będzie to już trzeci kontrolowany lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów.
- Sokoły wędrowne wracają do Elektrowni Bełchatów, gdzie na kolejnych galeriach nawęglania tworzą swoje gniazda. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedzialnego podejścia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do prowadzonej działalności, która realizowana jest zawsze z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Sokoły wędrowne to niezwykle wrażliwy gatunek, więc tym bardziej cieszy, że to właśnie nasz obiekt wybrały do życia – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes spółki PGE GiEK.
Komentarze (0)