reklama
reklama

PGE zdradza szczegóły w sprawie spalarni koło Bełchatowa. ''Nie będzie emitować uciążliwych zapachów''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia W 2022 roku ma rozpocząć się budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, zlokalizowanej w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Spalarnia będzie spełniać najbardziej surowe normy dotyczące emisji i ma… nie śmierdzieć. Bełchatowianie mają jednak wiele obaw wobec planowanej inwestycji.
reklama

Spalarnia odpadów ma stanąć obok bełchatowskiej elektrowni. Jej uruchomienie zaplanowano na 2024 rok. Inwestycja wzbudza jednak wielkie emocje wśród mieszkańców Bełchatowa, bo według szacunków PGE do instalacji rocznie ma trafiać aż 180 tysięcy odpadów z całego regionu. Bełchatowianie obawiają się zanieczyszczenia środowiska i kolejnych wysypisk w okolicy.

- Gdzie oni będą to wszystko składować? Już widzę te ciężarówki, które dowożą tysiące ton śmieci. Zamiast zagłębiem węglowym staniemy się zagłębiem śmieciowym – mówi pani Anna, mieszkanka Bełchatowa.

To tylko jeden z wielu krytycznych głosów mieszkańców, którym nie podoba się pomysł budowy spalarni. Tymczasem PGE Energia Ciepła, które jest bezpośrednio odpowiedzialne za inwestycję, przedstawiło kolejne szczegóły dotyczące inwestycji. Spółka jednocześnie zapewnia, że będzie ona spełniała najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe.

Realizowana instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Bełchatowa, korzystających z ciepła systemowego. W ramach Grupy PGE, w 2018 r. powstała podobna instalacja - ITPOE w Rzeszowie, która dostarcza ciepło i prąd dla mieszkańców Rzeszowa.

- Dzięki korzystnej lokalizacji – obok Elektrowni Bełchatów - ITPOE będzie doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Do Instalacji będą trafiały odpady komunalne, wstępnie przesortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła.

Przypomina też, że technologia, w której zostanie zbudowana instalacja w okolicach Bechatowa, jest nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców. Podobne funkcjonują już m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie, a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie.

- Instalacja będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Wyposażona zostanie m.in. w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, których wyniki będą na bieżąco dostępne dla wszystkich zainteresowanych – informuje biuro prasowe PGE Energia Ciepła.

Obiekt będzie także posiadać automatyczny system zabezpieczeń, monitorujący nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji. Jak informuje PGE Energia Ciepła, w bełchatowskiej instalacji zostanie zastosowana technologia oparta na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, wyposażonym w turbinę parową i generator elektryczny, a także dedykowaną instalację oczyszczania spalin. Podobna instalacja ITPOE funkcjonuje już od 2018 roku w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. 

Spółka zapewnia, że obiekt nie będzie uciążliwy dla otoczenia, ani nie będzie przetwarzać odpadów niebezpiecznych.

- Co istotne, instalacja nie będzie emitować uciążliwych zapachów –  gdyż rozwiązanie, które zostanie zastosowane  (podciśnienie w hali rozładunkowej), uniemożliwi ich wydostawanie się na zewnątrz – informuje biuro prasowe PGE Energia Ciepła.

PGE zaznacza, że instalacja w trakcie eksploatacji do minimum ogranicza emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów co wpłynie na poprawę powietrza w regionie. Planowane zakończenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji planowane jest na początek 2022 r. Natomiast jej uruchomienie w 2024 roku. Spalarnia będzie rocznie przetwarzać 180 tys. ton odpadów komunalnych. Nominalna moc elektryczna brutto wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła) oraz ok. 40 MWt.

- Instalacja będzie budowana w oparciu o najlepsze dostępne technologie na rynku, które zagwarantują utrzymanie najwyższych parametrów środowiskowych. Co bardzo istotne przyczyni się również do powstania nowych miejsc pracy – informuje biuro prasowe PGE Energia Ciepła.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama