Reklama

Reklama

PGE przyjmuje do pracy w kopalni Bełchatów. Nabór budzi kontrowersje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

PGE przyjmuje do pracy w kopalni Bełchatów. Nabór budzi kontrowersje  - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Koncern PGE GiEK ogłosił kolejny nabór do pracy w KWB Bełchatów. Okazuje się, że sposób rekrutacji nowych pracowników wzbudza dyskusje i niemałe kontrowersje. Związki zawodowe wystosowały pisma do prezesa. O co dokładnie chodzi?

Reklama

Pod koniec marca spółka PGE GiEK ogłosiła kolejny w tym roku nabór do pracy w kopalni. Koncern poszukuje osób w sumie na kilkanaście różnych specjalizacji m.in. górnika, elektromontera, ślusarza, mechanika maszyn, operatora koparek, spawacza, tokarza czy też operatora spycharek. Warto przypomnieć, że to już trzecia rekrutacja w tym roku. Do poprzednich zgłosiło się ponad 600 kandydatów do pracy w KWB Bełchatów. Co ciekawe, tym razem PGE umożliwiło składnie podań nie tylko pracownikom spółek zależnych, ale też osobom z zewnątrz.

Przyjęcia do pracy w kopalni już budzą dyskusje i kontrowersje. W sprawę włączyły się związki zawodowe. Pięć organizacji m.in. ZZPRC KWB Bełchatów, NSZZ „Solidarność”, ZZ „Konto”, ZZ „Kadra” oraz ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego postanowiły interweniować u prezesa PGE GiEK – Andrzeja Legeżyńskiego. Związkowcy twierdzą, że w kopalni są trudności z obsadą stanowisk, bo na przejście pracowników po rekrutacji do KWB Bełchatów nie zgadzają się prezesi spółek.

- Zwracamy uwagę, że pracownicy, którzy w rekrutacji zostali zakwalifikowani do pracy w kopalni, są obecnie zatrudnieni w spółkach na podobnych stanowiskach, znają specyfikę pracy i nie wymagają długotrwałego szkolenia, aby uzupełnić braki kadrowe – piszą związkowcy w liście do prezesa PGE GiEK.

Przypominają też, że uzupełnienie załogi kopalni pracownikami spółek zależnych, gwarantują wcześniej zawarte porozumienia. Organizacje związkowe krytykują PGE GiEK, bo uważają, że wcześniejsze kryteria i zasady w sprawie polityki zatrudnienia, nie są w ogóle realizowane. Ich zdaniem, coraz częściej do pracy w kopalni przyjmuje się osoby bez jakiegokolwiek przygotowania zawodowego, z pominięciem stażu w spółkach zależnych.

- Praca w spółkach zależnych miała być swoistym przygotowaniem zatrudnionych pracowników i zweryfikowaniem ich umiejętności w celu potencjalnego zatrudnienia w KWB Bełchatów. Kilkuletnia praca w spółce, w tym świadczenie usług na rzecz kopalni, była egzaminem umożliwiającym weryfikację ich umiejętności – twierdzą związowcy.

Jak podkreślają, po takiej kilkuletniej „próbie”, pracownik spółki mógł przejść do pracy w kopalni, a dzięki takiej procedurze kopalnia dostawała odpowiednio przygotowanego pracownika, bez konieczności ponoszenia kosztów na jego szkolenie, adaptację zawodową i niezbędne do pracy kursy.

Organizacje związkowe w liście do prezesa PGE GiEK pytają, czy nie należałoby wrócić do kontynuowania polityki przyjmowania do pracy w kopalni wyłącznie pracowników spółek zależnych, oczywiście przy odpowiednim stażu i kompetencjach. Zarzucają też spółce, że ta rekrutację ogłasza zbyt późno, bo długotrwała procedura grozi brakiem obsady na newralgicznych stanowiskach.

Co na to PGE GiEK? Koncern, pytany o kontrowersje wokół naboru, stwierdził, że najpierw w najbliższych dniach odpowie związkowcom. Rzeczniczka spółki zapewniła też, że po odpowiedzi na pisma strony związkowej, spółka odniesie się publicznie do całej sprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy