reklama
reklama

Ogromny plac budowy i inwestycja za ponad miliard euro. Tak wyglądała budowa największego bloku Elektrowni Bełchatów [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogromny plac budowy i inwestycja za ponad miliard euro. Tak wyglądała budowa największego bloku Elektrowni Bełchatów [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Kopalnia i ElektrowniaNa historycznych zdjęciach przedstawiamy jak wyglądała budowa bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów. We wrześniu mija dokładnie 13 lat od uruchomienia tej jednostki, przy budowie której pracowało blisko 2 tysięcy pracowników z kilkunastu krajów, a inwestycja kosztowała ponad miliard euro.
reklama

Prezes był przesądny, dlatego nowy blok w elektrowni Bełchatów został „ochrzczony” jako  czternasty, choć tak naprawdę był trzynastą jednostką wytwórczą w tym ogromnym zakładzie. W chwili uruchomienia w 2011 roku, blok 858 MW był najnowocześniejszą jednostką węglową w kraju. Oficjalne otwarcie odbyło się dokładnie 28 września. Zawitał na nie nawet premier Donald Tusk, który zwiedził blok energetyczny i pozował do wspólnych zdjęć z pracownikami elektrowni.

- Ten blok, to jest perła w koronie polskiej energetyki. Najnowocześniejszy w Polsce, a i w całej Europie, możemy znaleźć zaledwie kilka porównywalnych instalacji. Jak się dowiedziałem, ten blok mógłby zaopatrzyć w prąd całą aglomerację warszawską – powiedział Donald Tusk podczas wizyty w 2011 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Wydzielenie kopalni i elektrowni z PGE. Parafowano ważne dla pracowników porozumienie

reklama

Budowę bloku 858 MW rozpoczęto jednak cztery lata wcześniej. Bełchatowska elektrownia podpisała umowę z firmą „Alstom” na realizację inwestycji, a w sąsiedztwie działających dwunastu bloków elektrowni powstał ogromny plac budowy. Pojawiły się olbrzymie dźwigi, ciężki sprzęt i setki robotników z całego świata. Budowniczy szacowali wówczas, że na placu budowy w szczytowym momencie pracowało nawet do 2 tysięcy osób z kilkunastu krajów. Razem energetycznego giganta wznosili Czesi, Ukraińcy, Anglicy, Francuzi, Niemcy, a także Szwajcarzy, Bułgarzy i Hindusi.

Inwestycję, która kosztowała 1,2 miliarda euro, zakończono po czterech latach. Ostatecznie blok, nie bez kłopotów, bo w sumie cztery miesiące później niż planowano, oddano do użytku i zsynchronizowano z krajowym systemem energetycznym.

reklama

Imponowały liczby i parametry ogromnej budowli. Chłodnia kominowa miała aż 180 metrów wysokości czyli aż o 50 metrów więcej od pozostałych chłodni na terenie elektrowni. Większy był też kocioł parowy w nowym bloku, bo miał aż 130 metrów wysokości przy 108 metrach w przypadku kotłów w starych blokach. Co ciekawe, nowa jednostka nie miała... tradycyjnego komina. Do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego blok 858 MW został włączony poprzez rozdzielnię Trębaczew, do której prowadzi ponad 40-kilometrowa, specjalnie dla tego celu wybudowana linia wysokiego napięcia 400 kV.

reklama

W maju 2021 roku doszło do pożaru galerii nawęglania bloku 858 MW. Jednostka przez kilkanaście dni była wyłączona z użytku. Później przez kolejne miesiące trwał remont i przywracanie pełnej sprawności bloku.

Dziś trzynaście lat po uruchomieniu bloku 858 MW jego przyszłość nie rysuje się w zbyt jasnych barwach. Wszystko za sprawą unijnej polityki „zielonego ładu” i transformacji energetycznej, która zakłada odejście od energii wytwarzanej z węgla. Zgodnie z założeniami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji od 2030 roku ma rozpocząć się wyłączanie kolejnych bloków Elektrowni Bełchatów. Ostatnie jednostki mają zostać wygaszone w 2036 roku. Wygląda więc na to, że bełchatowska „czternastka” będzie działała krócej niż pierwotnie przewidywano...

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama