reklama
reklama

Wydzielenie kopalni i elektrowni z PGE. Parafowano ważne dla pracowników porozumienie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Wydzielenie kopalni i elektrowni z PGE. Parafowano ważne dla pracowników porozumienie - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaW ośrodku Słok koło Bełchatowa odbyło się spotkanie zespołu roboczego, który działa w ramach połączonych Zespołów Trójstronnych ds. Branży Węgla Brunatnego i Branży Energetycznej. Na spotkaniu byli obecni pracodawcy i związkowcy. Czy rozmowy przyniosły zamierzony efekt?
Reklama lokalna
reklama

Elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego wciąż czekają decyzję w sprawie ich wydzielenia ze spółek energetycznych, a także szczegółowy plan, według którego miałoby to nastąpić. Chodzi oczywiście o wyodrębnienie tzw. aktywów węglowych z PGE, Tauronu, Enei i Energi, co ma pozwolić spółkom energetycznych łatwiej pozyskiwać fundusze na budowę Odnawialnych Źródeł Energii.

Sprawa budzi również żywe zainteresowanie wśród górników i energetyków z Bełchatowa, którzy chcieliby wiedzieć na jakich zasadach będą funkcjonowały ich zakłady pracy w najbliższej przyszłości. Wielu z pracowników obawia się bowiem o miejsca pracy i jak długo jeszcze będą działały ich zakłady.

reklama

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że sprawa jest już rozstrzygnięta. Elektrownie i kopalnie miały zostać wydzielone do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zawarto nawet umowę społeczną i doszło do wstępnej wyceny zakładów, które miały zostać wykupione od spółek energetycznych. Nowy podmiot potrzebował jednak państwowych gwarancji finansowania m.in. na zabezpieczenie zakupu praw do emisji CO2. Ustawa w tej sprawie trafiła do Sejmu i została przegłosowana w połowie sierpnia. Senat w całości ją jednak zawetował, a Sejm nie zdążył już weta odrzucić przed wyborami. Projekt nie został więc doprowadzony do szczęśliwego finału.

reklama

Po odsunięciu od władzy PiS, rząd Donalda Tuska wciąż jeszcze nie przedstawił szczegółowego planu wydzielenia aktywów. Minister przemysłu – Marzena Czarnecka przyznała jednak, że pomysł powstania NABE został porzucony. Ministerstwo Aktywów Państwowych z kolei powołało do życia Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, który jest organem pomocniczym MAP.

Czego dotyczy nowe porozumienie?

Wygląda na to, że jednak przygotowania do wydzielenia aktywów węglowych trwają. W ostatnich dniach w Słoku koło Bełchatowa odbyło się spotkanie zespołu roboczego, działającego w ramach połączonych Zespołów Trójstronnych ds. Branży Węgla Brunatnego i Branży Energetycznej. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Grup Energetycznych PGE, Energa, Enea i Tauron pod przewodnictwem Prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacka Kaczorowskiego oraz przedstawiciele Strony Społecznej – Central Związkowych reprezentowanych w obu Zespołach Trójstronnych, Celem rozmów było wypracowanie i uzgodnienie treści porozumienia zabezpieczającego interesy pracowników w procesie wydzielania aktywów energetycznych i węglowych.

reklama

- W wyniku uzgodnień parafowano porozumienie dotyczące stabilnych i bezpiecznych warunków pracy i płacy pracowników, potwierdzające dalsze obowiązywanie i stosowanie u poszczególnych pracodawców wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy oraz respektowanie wszelkich uprawnień pracowniczych – informuje Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność w Kopalni Bełchatów.

Fot. MK NSZZ Solidarność KWB Bełchatów

Jak przekazali związkowcy, podczas spotkania ustalono również, że porozumienie „będzie miało charakter wstępny w procesie uzgadniania umowy społecznej na okoliczność transformacji sektora energetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego w zakresie wydzielania konwencjonalnych jednostek zasilanych węglem z Grup PGE, Energa, Enea, Tauron i będzie wiązać strony do dnia wejścia w życie tej umowy”.

W rozmowach oprócz stron pracodawców i związkowców, brali również udział przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Parafowany tekst porozumienia zostanie przedstawiony do akceptacji stron dialogu społecznego na posiedzeniu połączonych Zespołów Trójstronnych – przekazali związkowcy w komunikacie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama