reklama
reklama

Barbórka w Bełchatowie. Co powiedziała górnikom prezes koncernu PGE GiEK? [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Barbórka w Bełchatowie. Co powiedziała górnikom prezes koncernu PGE GiEK? [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaGórnicy z Bełchatowa świętują Barbórkę. Z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowano z przemarszu ulicami miasta i uroczystej akademii. Nieliczne delegacje wzięły udział we mszy świętej. Do górników przemówiła prezes PGE GiEK.
reklama

Bez tradycyjnego marszu ulicami miasta i akademii odbyły się tegorocznego obchody Barbórki w Bełchatowie. Delegacje górników wzięły udział tylko we mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia w kościele na osiedlu Dolnośląskim. Pozostali pracownicy transmisję mogli obejrzeć w internecie. Po nabożeństwie odbyły się okolicznościowe przemówienia.

Wiceprezes PGE - Ryszard Wasiłek przekazał górnikom życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Podziękował im za pracę i zaangażowanie. Odczytał również krótki list od prezesa Wojciecha Dąbrowskiego, w którym przypomniał, że w najbliższych latach branżę energetyczną i górniczą czeka wiele wyzwań.

- Wierzę, że pomimo trudności, wspólnymi siłami, uda nam się je przezwyciężyć i przeprowadzić zmiany, które będą korzystne dla górników i energetyków, a także dla całej gospodarki – powiedział Ryszard Wasiłek.

reklama

Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE GiEK, zwracając się do górników przypomniała, że Barbórka stanowi znaczącą cześć polskiego dziedzictwa kulturowego, w tradycji bełchatowskiej ziemi wzrosła ona na tyle, że dała górnikom poczucie wyjątkowej wspólnoty.

- Zdajemy sobie sprawę z tego , że to wytężona praca górników daje gwarancję stabilności polskiego systemu elektro-energetycznego – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Szefowa koncernu zaznaczyła, że węgiel to nie tylko kilkusetletnia tradycja, ale także przez wiele lat przyszłość krajowej energetyki, która obecnie ulega stopniowej zmianie.

- Odbywa się ona na naszych oczach, tu i teraz. Naszym zadaniem jest dbanie o stabilną przyszłość dla górników i energetyków – powiedziała prezes PGE GiEK.

reklama

Jak podkreśliła, obecnie Ministerstwo Klimatu pracuje nad projektem Polityki Energetycznej Polski, która określać będzie długoterminowe wizje rządu dla sektora energii. Dodała też, że wizja sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji energetycznej powinna stawiać konsumenta w centrum, ale również uwzględniać „różne punkty startowe” państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zwracając się do górników przyznała, że cele polityki klimatycznej powinny brać pod uwagę nie tylko koszty gospodarcze, ale i społeczne, które będą musiały ponieść regiony z gospodarką opierającą się na produkcji energii z węgla. Podkreśliła też ważną rolę, jaką mają odegrać mechanizmy wsparcia sprawiedliwej transformacji.

reklama

- Chcemy skorzystać z tego wsparcia, jednak należy pamiętać, że planując i wdrażając projekt transformacji, trzeba pamiętać o odpowiedzialnym podejściu. Mówimy tutaj o poczuciu sprawiedliwości społecznej i opiece pracowników pracujących w tym sektorze – powiedziała prezes Czemiel-Grzybowska.

Stwierdziła też, że z uwagi na obecne zapotrzebowanie na energię, znaczenie bezpieczeństwa energetycznego staje się „synonimem bezpieczeństwa narodowego i ekonomicznego”. 

- Bezpieczeństwo energetyczne to stabilna praca naszej spółki, naszych kopalń, naszych górników - powiedziała prezes PGE GiEK.

Dlatego, jak dodała, koncern PGE GiEK mając świadomość pozycji lidera branży wydobycia węgla brunatnego w Polsce, stale modernizuje  park maszynowy i realizuje inwestycje, które "zagwarantują górnikom bełchatowskim i turoszowskim pracę na jeszcze wiele lat".

reklama

Warto jednak przypomnieć, że tegoroczna Barbórka w Belchatowie odbywa się w czasie niepokojów w kopalni, gdzie właśnie zakończyło się referendum w sprawie strajku, a organizacje związkowe zapowiadają  akcje protestacyjne w całym PGE. To odpowiedź na nową strategię PGE, która zapowiada zwrot w stronę zielonej energii przy jednoczesnym ograniczeniu w przyszłości energii z węgla. 

O obronie prawa do wydobycia węgla mówił podczas mszy szef jednego z największych związków zawodowych w kopalni. Przypomniał też, że od wielu lat polska energetyka oparta jest na paliwach kopalnych, wśród których węgiel brunatny - wydobywany w Bełchatowie i Turowie - "był, jest i będzie kluczowy dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego kraju".

- Wspólnie musimy obronić prawo do jego wydobycia, dla wspólnego dobra - powiedział Waldemar Lutkowski, przewodniczący Związku Zawodwego Pracowników Ruchu Ciągłego w KWB Bełchatów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama