Reklama

Reklama

Relikwia św. Barbary trafi z Rzymu do Bełchatowa. Górnicy z PGE uczczą patronkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Relikwia św. Barbary trafi z Rzymu do Bełchatowa. Górnicy z PGE uczczą patronkę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Tegoroczna Barbórka w Bełchatowie będzie miała wyjątkowy przebieg. Podczas obchodów odbędzie się wprowadzenie relikwii Świętej Barbary, patronki górników.

Reklama

Już 4 grudnia górnicy będą świętowali Barbórkę. Oficjalne obchody Dnia Górnika w Bełchatowie, gdzie wciąż funkcjonuje największa w kraju elektrownia i kopalnia odkrywkowa, zaplanowano dwa dni wcześniej. Tradycyjnie pracownicy KWB Bełchatów wezmą udział w uroczystej akademii, a wcześniej będą uczestniczyć we mszy świętej.

Jak udało się ustalić, w tym roku obchody będą wyjątkowe. Podczas barbórkowego nabożeństwa w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, które odbędzie się w piątek, 2 grudnia, zostaną wprowadzone relikwie Świętej Barbary, patronki górników.

- O sprowadzenie relikwii staraliśmy się od pięciu lat. Myślę, że będzie to ważne wydarzenie dla społeczności górników w naszym mieście – mówi ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz parafii.

Przed kościołem na osiedlu Binków, na którym mieszka wielu bełchatowskich górników, podczas obchodów z okazji 40-lecia istnienia kopalni postawiono postument z rzeźbą św. Barbary. Teraz do kościoła trafią relikwie, które przyjadą do Bełchatowa z Rzymu.

- Są to relikwie pierwszego stopnia, a dokładnie fragment kości Świętej Barbary – mówi ks. Kazimierz Magdziak.

Obecnie w bełchatowskiej kopalni pracuje ponad 4,5 tys. górników. Roczne wydobycie węgla szacuje się na blisko 40 mln ton węgla, a elektrownia zapewnia ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy