Już 4 grudnia górnicy będą świętowali Barbórkę. Oficjalne obchody Dnia Górnika w Bełchatowie, gdzie wciąż funkcjonuje największa w kraju elektrownia i kopalnia odkrywkowa, zaplanowano dwa dni wcześniej. Tradycyjnie pracownicy KWB Bełchatów wezmą udział w uroczystej akademii, a wcześniej będą uczestniczyć we mszy świętej.
Jak udało się ustalić, w tym roku obchody będą wyjątkowe. Podczas barbórkowego nabożeństwa w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, które odbędzie się w piątek, 2 grudnia, zostaną wprowadzone relikwie Świętej Barbary, patronki górników.
- O sprowadzenie relikwii staraliśmy się od pięciu lat. Myślę, że będzie to ważne wydarzenie dla społeczności górników w naszym mieście – mówi ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz parafii.
Przed kościołem na osiedlu Binków, na którym mieszka wielu bełchatowskich górników, podczas obchodów z okazji 40-lecia istnienia kopalni postawiono postument z rzeźbą św. Barbary. Teraz do kościoła trafią relikwie, które przyjadą do Bełchatowa z Rzymu.
- Są to relikwie pierwszego stopnia, a dokładnie fragment kości Świętej Barbary – mówi ks. Kazimierz Magdziak.
Obecnie w bełchatowskiej kopalni pracuje ponad 4,5 tys. górników. Roczne wydobycie węgla szacuje się na blisko 40 mln ton węgla, a elektrownia zapewnia ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Komentarze (0)