reklama
reklama

Urlopy i odprawy dla pracowników PGE. Jakie stanowiska i które firmy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK/Poglądowe

Urlopy i odprawy dla pracowników PGE. Jakie stanowiska i które firmy? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK/Poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Od 10 maja zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i górniczego. Wiadomo już, kto będzie mógł starać się o takie świadczenie. Uprawnieni będą także pracownicy PGE m.in. z kopalni i elektrowni Bełchatów, a także spółek zależnych PGE.
reklama

Urlopy górnicze i energetyczne to rozwiązanie skierowane dla pracowników zakładów, które przechodzą transformację energetyczną. Gwarantuje to ustawania z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, która wprowadziła możliwość skorzystania z urlopów energetycznych i górniczych, a także jednorazowe odprawy pieniężne dla określonych osób zatrudnionych w tych sektorach.

Pod koniec lutego opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Teraz od 10 maja uczyniono kolejny krok. Od tego dnia zaczęło bowiem obowiązywać rozporządzenie MAP w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego oraz wzoru zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu energetycznego lub urlopu górniczego.

Kto może pójść na urlop, a dla kogo odprawa?

Osłony dla pracowników kopalni węgla brunatnego oraz przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego na podstawie wspomnianej ustawy nadawane są w związku z transformacją energetyczną. Przypomnijmy, że na początku lutego Komisja Europejska zatwierdziła rządowy program pomocy o wartości 300 mln euro, który ma złagodzić koszty społeczne związane z odejściem od energetyki węglowej.

Z urlopów będą mogli korzystać pracownicy, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata. Świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że pozwoli nabyć prawo do emerytury. W tym czasie będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a następnie przejdzie na emeryturę. Skorzystanie z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego będzie dobrowolne.

Natomiast dla pracowników, którzy będą mieć co najmniej 5-letni staż pracy, ale do nabycia praw emerytalnych będzie brakowało im więcej niż 4 lata, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.

Jakie stanowiska uprawnione do świadczeń?

Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie 10 maja, wyszegółowiono stanowiska, które uprawniają do skorzystania z odprawy, urlopu energetycznego czy górniczego. Podzielone je na konkretne kategorie:

1. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i świadczenia usług systemowych, uczestnictwa w rynku mocy oraz wytwarzania ciepła.

2. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z planowaniem, organizacją, realizacją i rozliczeniem zadań remontowych i inwestycyjnych.

3.Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z wykonaniem we własnym zakresie remontów urządzeń w branżach: mechanicznej, elektrycznej, automatyki i pomiarów elektrycznych, wulkanizacyjnej oraz prac warsztatowych, diagnostyki i kontroli jakość.

4. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze prowadzenia gospodarek: remontowej, kotłowej, energomaszynowej, elektrycznej, automatyki, sterowań i pomiarów, wodnej, nawęglania, odsiarczania, odpopielania, kolejowej, budowlanej, konstrukcyjnej, ochrony środowiska, magazynowej, materiałowej, inwestycyjnej, ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

5. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła do odbiorców bezpośrednio przyłączonych do elektrowni.

6. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze produkcyjnym lub remontowym, bezpośrednio związane z udziałem w procesie wydobywczym węgla brunatnego, w ramach rodzajów prac realizujących następujące funkcje:

  • realizacja procesu technologicznego, obejmującego prowadzenie górniczych robót eksploatacyjnych i składowania węgla brunatnego oraz kopalin towarzyszących, obsługi transportu węgla i nadkładu oraz kopalin towarzyszących, zwałowania oraz przeróbki kopalin;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót przygotowawczych na przedpolu wyrobiska odkrywkowego i zwałowiska, prowadzenia odwodnienia wgłębnego i powierzchniowego, montażu, obsługi i naprawy pomp odwodnieniowych, przygotowania, utrzymywania i likwidowania poziomów roboczych, ciągów technologicznych, pochylni transportowych, infrastruktury górniczej, odwodnieniowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, komunikacyjnej oraz obiektów związanych z funkcjonowaniem zakładu górniczego:;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze obsługi posiadanego sprzętu technologicznego i realizacji kołowego transportu wewnętrznego, niezbędnego do realizacji procesu produkcyjnego, w tym transportu pracowników;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze projektowania oraz nadzoru procesu technologicznego eksploatacji, projektowania, wykonywania i dokumentowania prac geologicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, mierniczo-geodezyjnych oraz realizacji niezbędnych prac w zakresie monitorowania i zwalczania zagrożeń naturalnych, wymaganych odrębnymi przepisami, a także wykonywania niezbędnych badań laboratoryjnych i terenowych w funkcjonujących obiektach służących do określenia warunków górniczo-geologicznych, hydrogeologicznych, środowiskowych oraz technicznych;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia gospodarek: magazynowej, materiałowej, remontowej, energomaszynowej, inwestycyjnej i nieruchomościami;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze organizowania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, służby ochrony przeciwpożarowej oraz zakładowego pogotowia ratunkowego, wymaganych odrębnymi przepisami, organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych, monitorowania szkodliwych czynników środowiska pracy;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze realizacji niezbędnych prac w zakresie wywłaszczeń oraz ochrony środowiska, w tym udział w postępowaniach administracyjnych, odszkodowawczych i realizacja zobowiązań nałożonych przez organy administracji publicznej;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót rekultywacyjnych po zakończonej eksploatacji górniczej w wyrobiskach i na zwałowiskach.

Pracownicy, których zakładów mają prawo do świadczenia?

W rozporządzeniu podano też wykaz przedsiębiorstw i spółek, których pracownicy będą uprawnieni do wspomnianych świadczeń. Są to pracownicy takich przedsiębiorstw i spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (Centrala Spółki); PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka; Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Dolna Odra; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Opole; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów; Eltur-Serwis sp. z o.o. (Centrala Spółki); Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Bogatynia; Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Opole; Elmen sp. z o.o. RAMB sp. z o.o.; Bestgum Polska sp. z o.o.; MegaSerwis sp. z o.o.; Betrans sp. z o.o. (Centrala Spółki); Betrans sp. z o.o. – Oddział Rogowiec z siedzibą w Rogowcu Betrans sp. z o.o. Oddział Eltur-Trans z siedzibą w Bogatyni; Elkom sp. z o.o.; Enea Wytwarzanie sp. z o.o.; Enea Elektrownia Połaniec S.A.; Enea Połaniec Serwis sp. z o.o.; Enea Bioenergia Sp. z o.o.; Enea Trading sp. z o.o; Tauron Wytwarzanie S.A.; Tauron Serwis sp. z o.o., Bioeko Grupa Tauron sp. z o.o., Energa Elektrownie Ostrołęka S.A.; Energa Serwis sp. z o.o., PAK KWB Konin S.A.; PAK Górnictwo sp. z o.o.; ZE PAK S.A.; PAK Serwis sp. z o.o

Program osłon socjalnych będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 r. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłużenie programu. Szacuje się, że będzie mogło z niego skorzystać ok. 23 tys. pracowników.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama