Górnicy i energetycy z Bełchatowa cały czas nie wiedzą w jakich strukturach w najbliższej przyszłości będą funkcjonowały ich zakłady. Jeszcze rok temu wydawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte i kopalnia oraz elektrownia trafią pod skrzydła Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, czyli podmiotu, do którego miały zostać wydzielone elektrownie konwencjonalne oraz kopalnie węgla brunatnego. Miało to pozwolić spółkom energetycznym łatwiej pozyskiwać finansowanie na budowę OZE m.in. wiatraków i fotowoltaiki.
Ostatecznie rządowi Zjednoczonej Prawicy projektu nie udało się doprowadzić do końca. Nowy podmiot potrzebował państwowych gwarancji finansowania m.in. na zabezpieczenie zakupu praw do emisji CO2. Ustawa w tej sprawie trafiła do Sejmu i została przegłosowana w połowie sierpnia. Senat w całości ją jednak zawetował, a Sejm nie zdążył już weta odrzucić przed wyborami.
Nowy rząd pomysł powstania NABE porzucił, co ostatecznie potwierdziła minister przemysłu Marzena Czarnecka. Z kolei z resortu aktywów państwowych płynął jasny przekaz, że "trwają analizy analizy dotyczące stopniowego, ale jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych". W jaki sposób? Tego do tej pory nie ujawniono.
Prezes PGE: Mamy nadzieję zakończyć to w przyszłym roku
Na początku maja, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes PGE – Dariusz Marzec, podobnie jak inni przedstawiciele grup energetycznych, wyraził nadzieję, że do zakończenia procesu wydzielenia aktywów węglowych dojdzie w przyszłym roku. Jednak, jak zaznaczył, działania powinny rozpocząć się w tym roku.
- Pracujemy, by były odpowiednie propozycje, bo to się może wiązać z aktami prawnymi, w tym roku. Mamy nadzieję zakończyć to w przyszłym roku – powiedział Dariusz Marzec. - W moim przekonaniu to wykonalne, celowe i konieczne, by w przyszłym roku ten proces się zakończył – dodał.
Ministerstwo szykuje się do wydzielenia aktywów węglowych
Wygląda na to, że sprawa wydzielenia elektrowni i kopalni może w końcu ruszyć do przodu. W piątek, 10 maja, Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa i będzie organem pomocniczym MAP.
Do jego zadań ma należeć: analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia oraz ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.
CZYTAJ TAKŻE: Wyremontują drogę do zakładów PGE. Dla kierowców będzie to trudny czas
Jak poinformowało MAP, przewodniczącym Zespołu jest osoba wskazana przez ministra, czyli Sekretarz albo Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zastępcę przewodniczącego wyznacza Minister Przemysłu. Pozostali członkowie zespołu to Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz osoby delegowane z MAP – Dyrektorzy Departamentów: Spółek Paliwowo-Energetycznych, Analiz Ekonomicznych, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Prawnego, Dyrektor Departamentu Nadzoru I, a także pracownik Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych, pełniący jednocześnie funkcję Sekretarza Zespołu.
Komentarze (0)