reklama
reklama

Koncern PGE GiEK wymienił dyrektora. Kto pokieruje największą kopalnią odkrywkową w Polsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Koncern PGE GiEK wymienił dyrektora. Kto pokieruje największą kopalnią odkrywkową w Polsce? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaKopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów ma nowego dyrektora. To kolejne zmiany w zakładach działających w koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Kto został powołany na to stanowisko?
reklama

Kolejne zmiany w PGE stały się faktem. Tym razem doszło przetasowań u sterów Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. To kolejna odsłona politycznej miotły i wymiany kadr w spółce PGE GiEK, która skupia elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego.

Do zmiany na stanowisku dyrektora doszło w piątek, 26 kwietnia. Jak się udało oficjalnie potwierdzić w koncernie PGE GiEK, którego kopalnia jest oddziałem, nowym dyrektorem został Dariusz Kowalczyk, który jest pracownikiem KWB Bełchatów od 1992 roku. W przeszłości był też dyrektorem departamentu zarządzania wydobyciem w PGE GiEK.

- Pan Dariusz Kowalczyk posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w branży górniczej, w tym na stanowiskach menadżerskich – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

reklama

Jak dodaje, dotychczasowy dyrektor kopalni - Krzysztof Rośniak, będzie kontynuował zatrudnienie w KWB Bełchatów na stanowisku głównego specjalisty oddziału.

Kadrowe tsunami w energetycznym koncernie 

To kolejne zmiany w bełchatowskim zagłębiu górniczo-energetycznym. Przypomnijmy, że 15 kwietnia, pełnienie obowiązków dyrektora Elektrowni Bełchatów powierzono Rafałowi Smejdzie, który zastąpił na stanowisku Arkadiusza Gaika. Nowy dyrektor wcześniej był związany z Elektrownią Opole, gdzie był zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora – dyrektora technicznego.

Ostatnie tygodnie to również poważne zmiany u sterów koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, który swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Od 11 kwietnia stanowisko prezesa objął Jacek Kaczorowski, który do PGE GiEK powrócił po blisko dziewięciu latach. Kierował on bowiem energetyczną spółką w latach 2010-2015, a wcześniej był prezesem i dyrektorem KWB Bełchatów.

reklama

Na początku tego tygodnia ze stanowiska wiceprezesa ds. wydobycia odwołany został Zbigniew Kasztelewicz, pełniący przez ostatnie miesiące również obowiązki prezesa spółki aż do czasu, gdy w konkursie wybrano Kaczorowskiego.  Odwołany Kasztelewicz w zarządzie PGE GiEK zasiadał od lipca 2019 roku. Jego dymisja to kolejne zmiany w zarządzie energetycznej spółki. Trzech innych członków zarządu zostało odwołanych przez radę nadzorczą 26 marca. Stanowiska stracili wówczas: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji).

Nowi wiceprezesi w PGE GiEK

W PGE GiEK w konkursie wybrali również nowych wiceprezesów. Oficjalnie ogłoszonych zostało na razie dwóch.

reklama

W piątek, 19 kwietnia, rada nadzorcza na stanowisko powołała Dariusza Stępczyńskiego, który od lat związany jest z Bełchatowem. W latach 2009-2024 pełnił funkcję prezesa zarządu Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego. Wcześniej pracował przez dziewięć lat w Urzędzie Miasta Bełchatowa, gdzie przeszedł kolejno wszystkie szczeble kariery zawodowej, od referenta do dyrektora wydziału. 

Z kolei w poniedziałek, 22 kwietnia, oficjalnie na wiceprezesa powołano Jana Michalskiego. To osoba związana ze Zgorzelcem, czyli regionem, w którym działają zakłady PGE GiEK (kopalnia i elektrownia Turów). W latach 2011-2015 był senatorem Platformy Obywatelskiej, a także prezesem  drużyny koszykarskiej Turów Zgorzelec. W ostatnich latach kierował Przedsiębiorstwem Zarządzania Nieruchomościami w Zgorzelcu.

reklama

Kadrowe tsunami u sterów spółki, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie, to efekt politycznych czystek w spółkach Skarbu Państwa, po jesiennych wyborach parlamentarnych i zmianie rządu. Przetasowania w zarządzie dotknęły wcześniej również centralę PGE. Przypomnijmy, że w lutym odwołany został prezes PGE - Wojciech Dąbrowski, a w marcu w ramach konkursu został wyłoniony jego następca - Dariusz Marzec. Doszło też do zmian na stanowiskach wiceprezesów.

Miliony ton węgla i tysiące pracowników 

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Powierzchnia zwałowiska wewnętrznego i wyrobiska eksploatacyjnego Pola „Bełchatów” wynosi aktualnie około 3.200 ha. Średnie roczne wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach dochodziło w Kopalni Bełchatów do 40-42 mln ton co stanowi ponad 60 proc. wydobycia w Polsce. KWB Bełchatów zasila w niezbędne paliwo bełchatowską elektrownię. Zakład zatrudnia blisko 4,4 tys. pracowników.

KWB Bełchatów jest jednym z oddziałów PGE GiEK, czyli jednej ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Natomiast w skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. To elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Opolu, Rybniku i Dolnej Odrze, a także kopalnie w Bełchatowie i Turowie.

PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91 proc.), a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 36 proc. zapotrzebowania na energię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama