reklama
reklama

Górnicy z Bełchatowa będą wydobywać coraz mniej węgla. Ile zostało w odkrywkach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK/Album "Dawniej i dziś"

Górnicy z Bełchatowa będą wydobywać coraz mniej węgla. Ile zostało w odkrywkach? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK/Album "Dawniej i dziś"

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia W najbliższych latach wydobycie węgla koło Bełchatowa będzie drastycznie spadać. To oznacza mniej wyprodukowanego prądu, a także likwidację etatów w kopalni i elektrowni. Surowiec już powoli kończy się we wkopie koło elektrowni, a ile zostało go w odkrywce Szczerców?
reklama

Najnowsze założenia transformacji energetycznej regionu zakładają stopniowe wygaszanie bełchatowskiego kompleksu energetycznego. Według założeń rządowych, aby sprostać wymaganiom tzw. „zielonego ładu” energia z węgla będzie stopniowo zamieniana na tą czystą z wiatraków i fotowoltaiki. Co prawda, w taki pomysł mocno wątpią górnicy i energetycy, których zdaniem bezpieczeństwo energetyczne w dalszym ciągu powinno być oparte na stabilnych elektrowniach węglowych, ale rząd nie zamierza ustępować i rewolucję w energetyce już rozpoczął.

Prognozy dla elektrowni i kopalni są nieubłagane. Do 2030 roku zakładają redukcję emisji CO2 z elektrowni aż o 80 proc. Bloki mają produkować coraz mniej prądu. W ubiegłym roku było to 27,4 TWh, natomiast w 2030 r. zakłada się 6,9 TWh. Przełoży to się na wydobycie węgla, które zacznie drastycznie spadać. W 2020 r. z dwóch odkrywek koparki wydobyły 34,8 mln ton surowca. Według założeń za dziesięć lat wydobycie ma spaść do nieco ponad 8 milionów ton rocznie.

W najnowszym projekcie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego szczegółowo przedstawiono też zasoby węgla, jaki pozostał do wydobycia w okolicach Bełchatowa. Według danych Ministerstwa Aktywów Państwowych zasoby przemysłowe węgla w Polu Bełchatów wynoszą już tylko 17 mln ton, a w Polu Szczerców 593 mln ton. W bełchatowskiej odkrywce wydobycie skończy się w 2026 roku. Natomiast w szczercowskiej, według wyliczeń resortu, w 2038 roku. Niektórzy górnicy, jak i sami związkowcy nie mają jednak złudzeń, że wydobycie może skończyć się już kilka lat wcześniej…

Zmniejszenie produkcji prądu w elektrowni i ograniczenie węgla oznacza również likwidację miejsc pracy. W ciągu 10 lat PGE planuje zmniejszyć zatrudnienie w kopalni i elektrowni aż ponad 3 tys. etatów czyli o blisko połowę obecnego stanu zatrudnienia. Więcej na ten temat w artykule pt. Policzyli ile ubędzie miejsc pracy w kopalni i elektrowni. To początek końca ery węgla w Bełchatowie...

Rządzący nie przewidują wydobycia węgla ze złoża Złoczew, które w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku uznawane jest za „perspektywiczny zasób”, ale na chwilę obecną przewiduje się zabezpieczenie złoża na przyszłość. Obecnie przeszkodą są ceny uprawnień do emisji CO2, a samo PGE stwierdziło, że eksploatacja złoża byłaby nierentowna. Dlatego w strategicznym dokumencie Złoczew, który jeszcze do niedawna był kojarzony z planowaną kopalnią węgla, został uwzględniony również… jako obszar transformacji energetycznej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama