Rozmowy w sprawie podwyżki dla pracowników, jaką mieli otrzymać w drugim półroczu tego roku, gwarantowało podpisane na początku 2023 roku porozumienia płacowe. Zgodnie z ich postanowieniami do końca lipca pracodawcy i związkowcy mieli ustalić o ile wzrosną wynagrodzenia załogom. W tym przypadku chodziło o centralę PGE GiEK oraz spółki Ramb, Betrans, Bestgum, Megaserwis, Elbest Security, Elmen, Energoserwis oraz Elbest Hotele. Związkowcy usiedli do rozmów z prezesami i zażądali we wspomnianych firmach jednakowej podwyżki dla wszystkich pracowników: 500 zł (brutto) do wynagrodzenia zasadniczego od 1 lipca 2023 roku.
- Większość Pracodawców nie przedstawiło swoich propozycji wzrostu wynagrodzeń pracowników, tłumacząc się brakiem możliwości finansowych, brakiem zgód korporacyjnych, a także spadkiem procentowym inflacji, co jest dla nas nie do przyjęcia! - informacji Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Odkrywka” w KWB Bełchatów.
Związkowcy podkreślają, że nie zgadzają się na takie postawienie sprawy przez pracodawców, biorąc pod uwagę inflację i drogie opłaty za media czy żywność.
- Należy również pamiętać, że ze względu na wysoką inflację w pierwszym półroczu, rząd wprowadził tarcze inflacyjne na żywność, opłaty za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych oraz paliwa. Nie chcemy sobie wyobrażać, co się stanie, kiedy Unia Europejska nakaże nam wycofać się z dopłat. Tak czy inaczej, na koniec roku czeka nas drożyzna, którą odczujemy wszyscy – piszą związkowcy.
Organizacje związkowe przypominają też wynik ekonomiczny PGE, który jest „satysfakcjonujący”. Przypomnijmy, że zysk netto grupy PGE wyniósł w 2022 roku w sumie ponad 3 miliardy złotych. Związki wypominają PGE inwestowanie w OZE przy jednoczesnym pomijaniu wynagrodzeń dla załogi.
- Stać ich na inwestowanie w niestabilne źródła energii, takie jak fotowoltaika czy wiatraki, a także idiotyczne reklamy o świstakach, zapomnieli tylko o pracownikach, którzy pracują na wyniki grupy kapitałowej – nie przebiera w słowach MZZ „Odkrywka”.
W związku z fiaskiem dotychczasowych negocjacji, związki zawodowe zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego m.in. MZZ „Odkrywka” KWB Bełchatów, ZZ GWB, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów, NZZG KWB Turów, MZZ Pracowników Elektrowni Turów, ZZIT Elektrowni Turów, MZZ PREC Elektrowni Turów oraz ZZ „Kontra” z Grupy Tauron Wytwarzanie rozpoczęły procedury sporu zbiorowego u każdego z pracodawców. Utworzono też Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Związkowcy ostrzegli, że zgodnie z ustawą, zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia akcji protestacyjnych, ze strajkiem włącznie.
Komentarze (0)