Reklama

Reklama

Górnicy z PGE bawili się na karczmie, teraz czas na Barbórkę. Jakie są plany obchodów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Górnicy z PGE bawili się na karczmie, teraz czas na Barbórkę. Jakie są plany obchodów? - Zdjęcie główne

Na tegorocznej karczmie piwnej w Bełchatowie bawiło się kilkaset osób m.in. górnicy i zaproszeni goście | foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Górnicy z Bełchatowa bawili się na tradycyjnej karczmie piwnej. Teraz przyszedł czas na oficjalne barbórkowe obchody. Pracownicy kopalni przejdą ulicami miasta. Później odbędzie się uroczysta akademia.

Reklama

Kilka tysięcy pracowników bełchatowskiej kopalni szykuje się do świętowania Barbórki. Już tradycyjnie wstępem do górniczego święta była karczma piwna. W auli ZSP nr 1 w Bełchatowie przy stołach zastawionych piwem i krupniokiem bawiło się kilkaset osób. Impreza rozpoczęła się tradycyjnym "pochodem lisów", czyli młodych pracowników zabiegających o przyjęcie do grona kolegów. Uroczystość polega na tym, że gwarkowie niosą "górnicze lampiony", przechodząc przez szpaler górniczych szpad, który tworzą starsi pracownicy. Później młodzi górnicy musieli złożyć specjalną przysięgę, stojąc na beczce, a gdy wypowiedziane słowa zyskały akceptację starszych kolegów, to wówczas wykonywali symboliczny "skok przez skórę", który symbolizuje przyjęcie do braci górniczej. 

Podczas biesiady nie zabrakło też wspólnych śpiewów i sprośnych żartów. Karczma piwna ma bowiem długą tradycję i określony porządek. Gwarkowie podzieleni są na prawą i lewą tablicę – dwa rywalizujące ze sobą stoły. Nad poszanowaniem obyczajów czuwa specjalnie powołane… prezydium „w sprawach piwnych zawsze nieomylne”. Zasiadają w nim tzw. „stare strzechy”, które nie żałują uszczypliwości młodym górnikom. 

Co ciekawe, wstępu na karczmę nie ma płeć piękna. Panie z kopalni w tym czasie bawiły się na combrze babskim, na który górnicy zawitali po północy. Później wszyscy wspólnie bawili się do późnych godzin. 

Obchody Barbórki w Bełchatowie

Tradycyjna Barbórka wypada w imieniny Barbary. Przypomnijmy, że to właśnie św. Barbara jest patronką górników. W tym roku 4 grudnia przypada jednak w niedzielę, dlatego oficjalne obchody w Bełchatowie zaplanowano już w piątek, 2 grudnia. Rozpoczną się one tradycyjną górniczą pobudką w wykonaniu orkiestry KWB Bełchatów. Później na osiedlu Binków odprawiona zostanie msza święta (godz. 9) w intencji górników i ich rodzin, w trakcie której odbędzie się wprowadzenie relikwii św. Barbary, które trafiły do Bełchatowa prosto z Rzymu. 

Po mszy odbędzie się uroczysty przemarsz górników (godz. 11) przystrojonych w mundury, którzy przejdą ulicami Bełchatowa. Natomiast w samo południe rozpocznie się akademia barbórkowa w hali widowiskowo-sportowej. W trakcie uroczystości zaplanowano wręczenie odznaczeń dla pracowników kopalni Bełchatów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE