reklama
reklama

Górnicy skarżą się na... cenzurę w kopalni. PGE odpowiada i mówi o... "neutralnej audycji"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Górnicy skarżą się na... cenzurę w kopalni. PGE odpowiada i mówi o... "neutralnej audycji" - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaW Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów powstał spór o… radio, jakiego można słuchać w pracy. Górnicy są zbulwersowani i mówią o cenzurze, a związki zawodowe wystosowały list do dyrektora zakładu. Co na to koncern PGE GiEK?
reklama

W bełchatowskiej kopalni od kilku tygodni część górników narzeka na… cenzurę. Chodzi o pracowniczy radiowęzeł, który nadawał do tej pory różnorodne rozgłośnie radiowe. Zarówno publiczne, jak i komercyjne. Jak sygnalizują pracownicy, sytuacja zmieniła się po świętach wielkanocnych i w głośnikach mogą tylko posłuchać Programu 1 Polskiego Radia lub też „Trójki”.

- Wygląda na to, że władzy się nie spodobały ostatnie audycje krytykujące rząd i polecono wyłączenie takich stacji w zakładzie pracy – denerwuje się jeden z pracowników kopalni. - To przecież nic innego jak cenzura – dodaje zdenerwowany.

Co ciekawe, sprawa zrobiła się na tyle głośna, że zainterweniować u dyrekcji postanowiły związki zawodowe z KWB Bełchatów m.in. ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego, ZZPRC w KWB Bełchatów, NSZZ „Solidarność”, ZZ „Kadra” oraz ZZ „Konto”.

reklama

- Po świętach wielkanocnych radiowęzeł KWB Bełchatów otrzymał zakaz przekazywania sygnału radiowego stacji komercyjnych. Przypominamy, że o wyborze stacji radiowych zdecydowali kilka lat temu sami pracownicy Kopalni w drodze szerokich konsultacji społecznych – napisali związkowcy w liście do dyrektora kopalni.

Organizacje poprosiły o wyjaśnienie powodów oraz podanie podstaw prawnych związanych z wprowadzeniem „zakazu upowszechnienia sygnału konkretnych stacji i wprowadzenie przymusu transmisji polskiego radia publicznego”.

- Taką politykę uważamy za niedopuszczalną, a także za łamania zasad społecznego konsensusu – napisały związki zawodowe.

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, którego bełchatowska kopalnia jest oddziałem. Rzeczniczka spółki tłumaczy, że taką decyzję podjęto… po sygnałach od pracowników.

reklama

- W związku z rozbieżnymi opiniami pracowników KWB Bełchatów na temat emitowanych na antenie radiowęzła programów stacji komercyjnych, wystosowana została prośba o emisję audycji Polskiego Radia, z uwagi na jego neutralny charakter – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Czy po protestach związkowców, pracownicy w radiowęźle będą mogli posłuchać ponownie stacji komercyjnych? Górnicy zapowiadają, że nie odpuszczą i będą sprzeciwiać się cenzurze w kopalni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama