reklama
reklama

Górnicy i energetycy z PGE mogą liczyć na sowite odprawy. Komisja Europejska dała zielone światło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Górnicy i energetycy z PGE mogą liczyć na sowite odprawy. Komisja Europejska dała zielone światło - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Pracownicy likwidowanych elektrowni i kopalń węgla brunatnego będą mogli liczyć na pokaźne odprawy i urlopy. Komisja Europejska zatwierdziła właśnie rządowy program pomocy o wartości 300 mln euro, który ma złagodzić koszty społeczne związane z odejściem od energetyki węglowej. Na tzw. osłony socjalne będą mogli liczyć również pracownicy bełchatowskiej kopalni i elektrowni, które są oddziałami koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
reklama

Osłony socjalne dla energetyków i górników to wcielenie w życie umowy społecznej zawartej pomiędzy poprzednim rządem, stroną społeczną i pracodawcami. Aby jednak rozwiązania mogły wejść w życie, potrzebne było „zielone światło”, które musiała dać Unia Europejska. Podczas wizyty w Brukseli minister przemysłu prof. Marzeny Czarneckiej i ministra aktywów państwowych Borysa Budki, unijni komisarze poinformowali, że Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwa o wartości 300 mln euro, aby złagodzić koszty społeczne związane z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego.

Elektrownia i kopalnia będą wygaszane

Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. pracownicy PGE m.in. Elektrowni Bełchatów i Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Transformacja energetyczna w naszym regionie będzie oznaczała stopniowe wygaszanie tych zakładów. Przypomnijmy, że według prognoz przedstawionych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego stopniowe ograniczanie produkcji energii w elektrowni i zmniejszanie wydobycia węgla w odkrywkach spowodują, że do 2030 roku, zatrudnienie w kopalni i elektrowni Bełchatów zmniejszy się o ponad 3,2 tys. osób. W KWB Bełchatów pracować będzie 2,6 tys. górników, a w elektrowni ma zostać 1,6 tys. osób. Obecnie jest to odpowiednio 4,5 tys. i niespełna 3 tys. osób. Najbliższe lata w bełchatowskich zakładach upłyną pod znakiem odejść na emerytury, załoga jest bowiem coraz starsza.

Urlopy i odprawy dla górników oraz energetyków

Na czym będą polegały wspomniane osłony socjalne? Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników branży górniczej i energetycznej przewiduje urlopy energetyczne i górnicze, a także jednorazowe odprawy pieniężne.

Z urlopów będą mogli korzystać górnicy i energetycy, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata. Świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury. W tym czasie będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a następnie przejdzie na emeryturę. Skorzystanie z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego będzie dobrowolne.

Z kolei dla osób, które będą miały co najmniej 5-letni staż pracy, ale do nabycia praw emerytalnych będzie brakowało im więcej niż 4 lata, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.

Program będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 r. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się o przedłużenie programu. Szacuje się, że będzie mogło z niego skorzystać ok. 23 tys. pracowników.

Do kiedy będą działać elektrownia i kopalnia Bełchatów?

W bełchatowskich zakładach programy osłonowe będą mogły być uruchamiane w miarę postępowania redukcji wydobycia węgla brunatnego oraz ograniczania produkcji prądu w blokach, a następnie ich systematycznego wygaszania. Przypomnijmy, że aktualne zapisy Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji zakładają dla Kompleksu Energetycznego Bełchatów (kopalnia i elektrownia Bełchatów) około 80 proc. redukcji emisji CO2 względem 2020 roku z 30,1 mln ton do 6,9 mln w 2030 roku.  Bloki energetyczne elektrowni Bełchatów ilość wytwarzanego prądu zmniejszą z 27,4 TWh (2020 r.) do 6,9 TWh w 2030 roku (spadek o 77 proc.). Wydobycie węgla spadnie z 34,8 mln ton (2020 rok) do 8,4 mln ton w 2030 r. (spadek o 76 proc.).

W 2030 roku ma zostać wyłączony pierwszy z funkcjonujących bloków energetycznych. Kolejne będą wygaszane do 2036 roku. Do końca grudnia 2028 roku planowane jest zakończenie wydobycia węgla w Polu Bełchatów. Natomiast odkrywka Szczerców, zgodnie z planami, ma działać do 2038 roku, choć zdaniem górników wydobycie może zakończyć się wcześniej...

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama