reklama
reklama

Ruszyło kadrowe tsunami w PGE. Przyjaciółka Kaczyńskiego odchodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Ruszyło kadrowe tsunami w PGE. Przyjaciółka Kaczyńskiego odchodzi - Zdjęcie główne

W skład Polskiej Grupy Energetyczna wchodzi m.in. Elektrownia Bełchatów | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaRozpoczęła się kadrowa miotła w spółkach Skarbu Państwa. Powołano nową radę nadzorczą w Polskiej Grupie Energetycznej. Kto znalazł się w jej składzie?
reklama

Zmian w składzie rady nadzorczej PGE dokonano podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się na wniosek ministra aktywów państwowych – Borysa Budki. Ze składu rady zostali odwołani: Artur Składanek (wiceprzewodniczący), Mieczysław Sawaryn, Tomasz Hapunowicz, Radosław Winiarski (sekretarz rady) oraz Janina Goss, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, która trafiła do rady w 2016 roku.

Na wniosek Ministerstwa Aktywów Państwowych do rady nadzorczej powołano siedem osób. To osoby, których kandydatury ogłoszono oficjalnie kilka dni wcześniej. W radzie będą zasiadać: Elżbieta Niebisz, Eryk Kosiński, Małgorzata Banasik, Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Andrzej Sadkowski i Andrzej Kozyra.

reklama

Ostatecznie rada nadzorcza będzie liczyła aż dziewięć osób. W jej składzie pozostała przewodnicząca – Anna Kowalik oraz Michał Domagała, który wcześniej został powołany do rady przez ministra Borysa Budkę.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia z rady nadzorczej PGE został odwołany Zbigniew Gryglas, który zanim trafił do PGE, był wiceministrem MAP (Ministerstwo Aktywów Państwowych). 

Prezes Dąbrowski zostanie odwołany? 

Zmiany w radzie nadzorczej to początek politycznej miotły w PGE. Wszystko wskazuje, że już niebawem odwołany zostanie prezes Wojciech Dąbrowski, a także pozostali wiceprezesi. Zdecyduje o tym właśnie rada nadzorcza prawodpodobnie podczas pierwszego posiedzenia. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że nowi członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa zostaną wyłonieni w otwartych i transparentnych konkursach. 

reklama

Rewolucja w centrali PGE oznacza również zmiany w koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które zapewne nastąpią w najbliższych tygodniach. Jednym z głównych kandydatów na prezesa jest Jacek Kaczorowski, który kierował spółką w latach 2010-2015 aż do czasu, gdy został odwołany po dojściu PiS do władzy. Wcześniej był związany z bełchatowską kopalnią, gdzie był dyrektorem i prezesem.

PGE to największe w Polsce przedsiębiorstwo sektora elektroenergetycznego. Jej spółka córka - PGE GiEK, w skład której wchodzą m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów, pokrywa ponad 36 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91 proc.).

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama