reklama
reklama

PGE wprowadza innowacje. Korzystają na tym drogowcy budujący autostrady i... producenci pieczarek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE wprowadza innowacje. Korzystają na tym drogowcy budujący autostrady i... producenci pieczarek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaCentrum Badań i Rozwoju GOZ utworzone przez Polską Grupę Energetyczną w Bełchatowie przynosi kolejne owoce. Spółka PGE Ekoserwis w ub. roku zagospodarowała aż 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania węgla w elektrowniach. Gipsy, popioły czy żużel wykorzystane zostały w wielu gałęziach gospodarki m.in. budownictwie, rolnictwie czy hodowli.
reklama

Koncern PGE podkreśla, że nowe innowacyjne rozwiązania pozwalają zaoszczędzić pokłady surowców naturalnych, a także ograniczają tworzenie nowych składowisk odpadów paleniskowych z elektrowni i zmniejszają emisję dwutlenku węgla. Nowe pomysły wdraża spółka PGE Ekoserwis i wchodzące w jej skład Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie, które zajmuje się odbiorem ubocznych efektów spalania węgla w elektrowniach oraz ich zagospodarowaniem i przetworzeniem w produkty budowlane.

- Dzięki własnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu w postaci Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie, wysoko wykwalifikowanej kadrze technologów, a także dzięki współpracy z uczelniami i jednostkami naukowymi, opracowaliśmy i wdrożyliśmy wysokiej jakości materiały i produkty do wykorzystywania, m.in. w budownictwie. Nasze spoiwa, ekopodbudowy zostały wykorzystane na kilkuset budowach dróg w całym kraju – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

reklama

Jak dodaje, w branży drogowej coraz powszechniej wykorzystywane są materiały alternatywne, które tworzone są na bazie popiołów i żużli powstających podczas spalania węgla w energetyce m.in. w Elektrowni Bełchatów.

W ubiegłym roku PGE Ekoserwis odebrała ponad 800 tys. ton gipsu syntetycznego i dostarczyła go głównie do cementowni i branży budowlanej. Co ciekawe, gips jako nawóz trafiał do rolnictwa i do produkcji pieczarek. Eksportowany był również do Holandii, gdzie był wykorzystywany w budownictwie. Z kolei popioły były dostarczane do cementowni, betoniarni, producentów elementów prefabrykowanych i chemii budowlanej czy do odlewnictwa.

reklama

Uboczne produkty spalania w elektrowniach PGE wykorzystywane były również w inżynierii drogowej. Powstawały z nich m.in. spoiwa, stabilizacje, ekopodbudowy, które zostały wykorzystane na kilkuset różnych budowach dróg w całym kraju m.in. na autostradzie A2, a także drogach ekspresowych: S1, S6, S7, S11, S19, obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej czy też obwodnicach takich miast jak: Oświęcim, Pułtusk, Suchowola, Zawiercie czy Gryfin.

Z odpadów spalania korzystały też firmy budowlane, a także zajmujące się inwestycjami kolejowymi.

- Spoiwa hydrotechniczne dedykowane budownictwu wodno-melioracyjnemu, stosowane do budowy przesłon przeciwfiltracyjnych czy do zabezpieczania wykopów wielkoprzestrzennych PGE Ekoserwis dostarczała, m.in. na wały przeciwpowodziowe wzdłuż Nysy Łużyckiej – informuje energetyczny koncern.

reklama

PGE Ekoserwis zapewnia, że przykłada szczególną staranność, by materiały wprowadzać na rynek w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i z myślą o ochronie klimatu. Produkty są certyfikowane i spełniają wyznaczone normy budowlane, a ich jakość jest wielokrotnie sprawdzana.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama