Reklama

Reklama

Kiedy decyzja o elektrowni jądrowej w Bełchatowie? Sasin podaje termin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Kiedy decyzja o elektrowni jądrowej w Bełchatowie? Sasin podaje termin - Zdjęcie główne

foto Ministerstwo Aktywów Państwowych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Bełchatów ponownie wskazywany jest jako główny kandydat dla trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce. Potwierdził to wicepremier Jacek Sasin, który jednak zaznaczył, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie jesienią, czyli tuż przed wyborami do parlamentu. Mocno mieszane uczucia do takich obietnic mają górnicy i energetycy z Bełchatowa, którzy wciąż pamiętają o zapowiedziach budowy odkrywki Złoczew, którą zapowiadano... przed poprzednimi wyborami.

Reklama

Znowu głośno o pomyśle budowy atomu koło Bełchatowa. Tym razem do sprawy odniósł się wicepremier Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia, gdzie stwierdził, że Bełchatów jest najbardziej oczywistym miejscem dla lokalizacji trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce.

- Ale to wymaga wielu badań, bo muszą być spełnione odpowiednie warunki, chociażby geologiczne, sejsmiczne, dostępu do wody, wiele takich rzeczy, które musi być jeszcze w tej chwili zbadane – podkreślił Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

Według zapowiedzi wicepremiera, rozstrzygnięcia w tej sprawie mają zapaść jesienią, czyli tuż... przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

- Przed nami decyzja co do lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach tego programu rządowego, realizowanego wprost przez państwo. (…) Myślę, że jesienią tego roku poznamy lokalizację, a to uruchomi również proces wyboru kontrahenta dla tej drugiej elektrowni rządowej – powiedział Jacek Sasin.

Wcześniej o planach budowy atomu w miejsce elektrowni Bełchatów, której wygaszanie ma rozpocząć się w 2030 roku, mówili m.in. Antoni Macierewicz, a także pełnomocnik rządu ds. energetyki Mateusz Berger. Na takie zapowiedzi z dużym dystansem reagują pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, którzy traktują je z przymrużeniem oka, jako kolejne obietnice wyborcze partii rządzącej. Pracownicy bełchatowskich zakładów do dziś pamiętają deklaracje w sprawie odkrywki Złoczew, którą obiecywano przed… poprzednimi wyborami. Jak wiadomo, inwestycja, która miała przedłużyć życie bełchatowskiej elektrowni, do dziś nie została rozpoczęta.

Jesienią ub. roku rząd zatwierdził decyzję w sprawie budowy siłowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Wybuduje ją amerykański koncern Westinghouse, a szacowany koszt projektu to ok. 90-100 mld zł. W podobnym czasie ogłoszony został też projekt budowy atomu przez prywatny sektor w Pątnowie, w którym zaangażował się ZE PAK Zbigniewa Solorza, do przedsięwzięcia dołączyła też Polska Grupa Energetyczna, a inwestycję mają zrealizować Koreańczycy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy