Wkrótce minie… pół wieku od chwili powstania bełchatowskiej kopalni. Dokładnie w styczniu 1975 roku powołano Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Niewielkie miasteczko zaczęło się rozrastać, sprowadziły się bowiem do niego tysiące pracowników, którzy przyjechali budować kopalnię i elektrownię. Kombinat górniczo-energetyczny rósł w oczach, przybywało też górników, za sprawą których do Bełchatowa zawitały również górnicze tradycje, takie jak obchody Barbórki.
Podczas pierwszych pochodów barbórkowych w Bełchatowie trudno było jednak dostrzec tłumy górników ubranych w mundury i czapki z pióropuszem (tzw. górnicze czako). Pojedynczy pracownicy wystrojeni w górniczy strój wzbudzali niemałą sensację. Mundur i górnicza szpada oznaczały prestiż i poważanie. Z relacji najstarszych pracowników wynika, że w początkowych latach, pierwsi bełchatowscy górnicy chodzili tak ubrani… do pracy.
Jak można przeczytać w historycznych kronikach, pierwszy bal barbórkowy odbył się w I LO, czyli popularnym „Bronku”. Starsi górnicy wspominają, że była to kameralna impreza. Już kilka lat później bale organizowane były już w wielu salach, a podczas uroczystości barbórkowych nowo powstała hala-widowiskowo sportowa pękała dosłownie w szwach. To wówczas pracownicy kopalni odbierali ordery i wyróżnienia, a mieszkańców zapraszano na krupniok i piwo. Do Bełchatowa już na stałe zawitała tradycja przemarszu górników ulicami miasta, a także organizowanie karczmy piwnej czy combru babskiego, czyli biesiad, na których panowie i panie oddzielnie bawili się zgodnie z górniczymi tradycjami.
W tym roku w Bełchatowie centralne obchody Barbórki w spółce PGE GiEK, której kopalnia Bełchatów jest oddziałem, zaplanowano już w najbliższy piątek, 1 grudnia. Uroczystości rozpoczną się już wczesnym rankiem, gdy o godz. 7.30 orkiestra górnicza zrobi muzyczną pobudkę zarządowi spółki w siedzibie koncernu przy ulicy Węglowej. Natomiast o godz. 9 zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji górników i ich rodzin, którą odprawi kardynał Grzegorz Ryś w kościele na osiedlu Dolnośląskim. Około godz. 10 rozpocznie się przemarsz górników ulicami miasta. Planowana trasa: wymarsz pochodu z placu przy Kościele Parafialnym Parafii NMP Matki Kościoła i Św. Barbary w Bełchatowie, przemarsz ulicami: Al. kard. St. Wyszyńskiego, ul. Lipowa, rondo gen. Władysława Andersa, ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego, ul. 1-Maja do hali widowiskowo-sportowej KWB Bełchatów przy Hotelu Sport. Punktualnie w samo południe rozpocznie się centralna akademia z okazji Dnia Górnika, podczas której zaplanowano wręczenie medali i odznaczeń.
Komentarze (0)