Wygląda na to, że obecny i poprzedni zarząd koncernu PGE GiEK spotkają się… na sali sądowej. Byli wiceprezesi zarzucają swoim następcom, a w szczególności obecnemu prezesowi Jackowi Kaczorowskiemu, mówienie nieprawdy i naruszenie ich dóbr osobistych. Chodzi m.in. o stwierdzenia, że „nie działali w interesie spółki lub zaniedbywali swoje obowiązki”. Od obecnych władz zażądali wycofania się z wcześniejszych oskarżeń, wobec braku reakcji ze strony spółki, skierowali sprawę do sądu.
Sprawa dotyczy trzech byłych członków zarządu PGE GiEK: Zbigniewa Kasztelewicza, Norberta Grudnia i Zbigniewa Fałka, którzy stracili stanowiska wiosną tego roku. Ówcześni wiceprezesi Fałek i Grudzień zostali odwołani przez radę nadzorczą 26 marca. Niespełna miesiąc później, 22 kwietnia, stanowisko wiceprezesa ds. wydobycia stracił Zbigniew Kasztelewicz, pełniący przez kilka miesiący również obowiązki prezesa spółki aż do czasu, gdy w konkursie wybrano na to stanowisko Jacka Kaczorowskiego, który za sterami koncernu zasiadł 11 kwietnia. Warto przypomnieć, że nominacja Kaczorowskiego była jego powrotem do spółki po blisko dziewięciu latach. Był już bowiem prezesem PGE GiEK w latach 2010-2015, a wcześniej również dyrektorem i prezesem bełchatowskiej kopalni.
Byli wiceprezesi PGE GiEK wydali oświadczenie
Okazuje się, że pomiędzy byłymi członkami zarządu a obecną władzą koncernu narasta konflikt. Trzech odwołanych wiosną wiceprezesów poczuło się urażonych krytyką i wypowiedziami na swój temat, jakie miały padać ze strony obecnego zarządu. Wspomniani Zbigniew Kasztelewicz, Norbert Grudzień i Zbigniew Fałek, we wtorek, 29 października, wydali w całej sprawie oświadczenie, które prezentujemy poniżej:„W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej na temat działalności w latach 2020-2023 Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (dalej: PGE GiEK SA), przekazujemy do publicznej wiadomości następujące fakty:
- Kierując się zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego obywateli, dobrem wszystkich interesariuszy Spółki – w tym przede wszystkim jej Pracowników, a także zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, Zarząd PGE GiEK SA, w którego składzie pracowali sygnatariusze niniejszego oświadczenia, aktywnie uczestniczył w największym projekcie transformacji energetycznej ostatnich lat - projekcie wydzielenia aktywów węglowych z wiodących spółek energetyki konwencjonalnej do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego;
- Realizowane przez nas działania oraz decyzje, które zostały podjęte po 2020 roku, doprowadziły do udziału i wygranych Spółki w aukcjach głównych organizowanych na nowopowstałym wówczas Rynku Mocy. Udział jednostek węglowych PGE GiEK SA w tym programie zapewnił blokom węglowym Spółki, pracującym w polskim systemie elektroenergetycznym, dalsze funkcjonowanie oraz produkcję energii elektrycznej, a pracownikom Oddziałów ciągłość Ich zatrudnienia. Tym samym, w latach 2021-2023 Spółka miała zagwarantowaną ciągłość działania oraz stabilizację funkcjonowania dzięki osiąganym przychodom zapewniającym jej płynność finansową;
- Doprowadziliśmy - po wielomiesięcznych pracach, do podpisania Umowy Polsko-Czeskiej w temacie gwarancji dalszej pracy Kompleksu Turów;
- Szanując zobowiązania wobec Pracowników byliśmy sygnatariuszem zawartej w grudniu 2022 roku Umowy Społecznej NABE, która m.in. określała zasady osłon dla Pracowników do końca 2034 roku;
- Przeprowadzono niezbędne dla dalszego funkcjonowania Spółki, inwestycje rozwojowe oraz przygotowano bloki energetyczne do pracy, z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych (konkluzje BAT). Dzięki olbrzymim nakładom w zakresie ochrony środowiska, Spółka posiada obecnie najnowocześniejsze w Europie rozwiązania technologiczne oraz działa zgodnie z przepisami prawa zarówno krajowego, jak i europejskiego. Inicjowaliśmy również liczne działania związane z badaniami i rozwojem uczestnicząc m.in. w projekcie wychwytu dwutlenku węgla (CO2) i redukcji jego emisji do atmosfery;
- Przypominamy, że jako poprzedni Zarząd Spółki działaliśmy w wyjątkowo trudnym oraz szczególnie nieprzewidywalnym makro-otoczeniu: COVID-19, całkowite załamanie się lub wstrzymanie dostaw, wybuch konfliktu zbrojnego na Ukrainie;
- Uwzględniając podejmowane przez nas działania oraz decyzje gwarantujące funkcjonowanie, rozwój oraz transformację energetyczną Spółki, uznajemy rozpowszechniane publicznie - przez obecny Zarząd PGE GiEK S.A., w szczególności przez jego Prezesa Pana Jacka Kaczorowskiego i jego współpracowników, informacje na temat naszej pracy, za wyjątkowo kłamliwe oraz godzące w nasze dobre imię, a co za tym idzie naruszające nasze dobra osobiste;
- Niejednokrotne wprowadzanie w błąd opinii publicznej poprzez przytaczanie własnych stwierdzeń w miejsce pomijanych faktów z lat 2021-2023, które związane są z funkcjonowaniem jednostek węglowych oraz pracą nad ich przeniesieniem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, a także prezentowane stanowisko obecnego Zarządu PGE GiEK SA podczas konferencji prasowych i wywiadów wynikowych - jakoby poprzedni Zarząd nie działał w interesie Spółki lub zaniedbywał swoje obowiązki, uważamy nie tylko za krzywdzące, ale również za wyjątkowo nieprofesjonalne. Przypominamy również, że poprzedni Zarząd PGE GiEK SA przyjął w listopadzie 2023 roku czasookresy użytkowania jednostek wytwórczych Spółki, które umożliwiają pracę bloków w Oddziałach Dolna Odra oraz Rybnik do 2035 roku.
Jednocześnie informujemy, że w dniu 16 października 2024 r. obecny Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, otrzymał od nas wezwanie przedsądowe, w którym zapewniliśmy obecnym władzom Spółki czas na możliwość refleksji oraz wycofanie się z bezpodstawnie artykułowanych oskarżeń i kłamstw pod naszym adresem.
Ponieważ obecny Zarząd Spółki nie skorzystał z tej możliwości, zdecydowaliśmy o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego. (...)”
[AKTUALIZACJA]
Koncern PGE GiEK odnosi się do sprawy
O komentarz w sprawie poprosiliśmy obecne władze PGE GiEK. Poniżej prezentujemy oświadczenie PGE GiEK:
" (...)Odnosząc się do informacji byłych członków Zarządu PGE GiEK Zbigniewa Kasztelewicza, Zbigniewa Fałka i Norberta Grudnia zarzucających obecnemu Zarządowi PGE GiEK wprowadzanie opinii publicznej w błąd informujemy, że w żadnym z poruszanych w przestrzeni publicznej tematów nie mijamy się z prawdą. Podkreślamy też – co pojawiło się w piśmie – iż od momentu powołania obecnego składu Zarządu PGE GiEK nie była organizowana żadna konferencja prasowa, nie przeprowadzaliśmy także żadnych wywiadów wynikowych, w których odnosilibyśmy się do działań poprzednich Zarządów.
Jednocześnie, konstruujemy przekazy medialne, opierając się na faktach.
- Faktem jest, że w grudniu 2020 roku ówczesny Zarząd PGE GiEK wystosował pismo do Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) informujące o zamiarze wyłączenia bloków 5, 6, 7 i 8 zarówno w PGE GiEK Oddział Elektrownia Dolna Odra, jak i w PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik z końcem roku 2023. Powodem podjętej decyzji – jak napisano w piśmie - były względy ekonomiczno-techniczne.
- Faktem jest, że pismo to zostało złożone zgodnie z reprezentacją spółki, w tym również zgodnie z podziałem kompetencyjnym i obszarów działalności spółki, a tym samym zachowuje moc prawną.
- Faktem jest, że o piśmie skierowanym w 2020 roku do PSE nie poinformowano ani strony społecznej ani pracowników spółki PGE GiEK.
- Faktem jest, że po podjęciu decyzji o zamiarze wycofania z eksploatacji czterech bloków w każdej z wymienionych lokalizacji z końcem roku 2023, w tymże roku w listopadzie Zarząd podjął decyzje o zmianie daty granicznych okresów użytkowania podstawowych jednostek wytwórczych w PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik do 2035 roku.
- Faktem jest, że w styczniu 2024 r. ówczesny Zarząd podjął uchwałę, która podparta była prognozami finansowymi, z których jasno wynikało, że z przyczyn ekonomicznych Elektrownia Rybnik i Dolna Odra zaprzestaną produkcji z końcem 2025 roku, gdyż ich dalsze funkcjonowanie nie jest opłacalne.
- Faktem jest, że zastana przez obecny Zarząd sytuacja ekonomiczna firmy wymusiła podjęcie działań optymalizacyjnych we wszystkich obszarach
działalności spółki. - Faktem jest, że w okresie od 2018 roku do połowy roku 2024 (dla Elektrowni Rybnik od 2020 – bo od tego roku elektrownia stała się częścią PGE GiEK)
suma wyników operacyjnych obu elektrowni (bez zdarzeń jednorazowych) i wydatków na inwestycje to kwota prawie 3 mld zł na minus. - Faktem jest, że od momentu podjęcia decyzji z końcem roku 2020 o zamiarze zamknięcia bloków 5, 6, 7 i 8 w PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik i Elektrownia Dolna Odra nie podjęto żadnych inicjatyw powodujących wzrost świadomości pracowników oraz nie uruchomiono żadnych projektów prowadzących do mitygacji ryzyka i skutków społecznych związanych z transformacją. (...)"
Komentarze (0)