Po odsunięciu PiS od władzy i utworzeniu nowego rządu przez Donalda Tuska było do przewidzenia, że w spółkach z udziałem Skarbu Państwa dojdzie do ogromnych czystek kadrowych na stanowiskach prezesów i dyrektorów. Nie inaczej było również w Polskiej Grupie Energetycznej. Miniony rok upłynął pod kątek licznych zmian na fotelach prezesów. Wymieniono zarządy zarówno w PGE, jak i koncernie PGE GiEK, który swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Kadrowe tsunami przewinęło się również przez spółki zależne PGE. Wiosną odwołano wielu prezesów nominowanych za poprzedniej władzy, a w kolejnych miesiącach powołano ich następców.
Duże zmiany w spółkach zależnych PGE
W spółce Ramb na prezesa powołano Piotra Małeckiego, a na jego zastępcę Michała Nowickiego. Z kolei w Megaserwisie, który oferuje usługi sprzątania oraz gastronomię w kopalniach, elektrowniach i zakładach energetycznych, funkcję prezesa zarządu objął Zygmunt Ptak. Natomiast na wiceprezesów zarządu nominowano: Szczepana Jasińskiego i Grzegorz Bałajewicza.
Stery w Elbest Security, która odpowiada za ochronę obiektów PGE m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów, objął z kolei Cezary Tuliszka, natomiast funkcję wiceprezesa Artur Lewczuk. W sierpniu tego roku ogłoszono też konkurs na szefa spółki Betrans, która świadczy usługi transportowe dla kopalni i elektrowni. Prezesem został Jakub Mielczarek, który był sekretarzem województwa łódzkiego w latach 2010-2019 za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL.
Konkurs na wiceprezesa Elmenu
Do zmiany doszło też w spółce Elmen, zajmującej się świadczeniem usług remontowo-budowlanych dla sektora energetycznego, głównie dla PGE GiEK, na stanowisko prezesa powołano Jana Żaka. Już niebawem zarząd spółki powiększy się o stanowisko wiceprezesa. W ostatnich dniach rada nadzorcza Elmenu ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne w tej sprawie. Koncern PGE GiEK informację o konkursie umieścił na swojej stronie internetowej.
Kto może starać się o posadę wiceprezesa? Wymagania to wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę. Kandydat powinien też posiadać 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.
O stanowisko wiceprezesa nie może ubiegać się osoba, która pełni funkcję społecznego współpracownika albo jest zatrudniona w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnych charakterze. Kandydować nie może też osoba wchodząca w skład organu partii politycznej lub jest przez nią zatrudniona. Wykluczony jest udział w postępowaniu także osób pełniących funkcję w zakładowych organizacjach związkowych, a także gdy aktywność społeczna rodzi konflikt interesów wobec działalności spółki.
Kandydaci wymagane dokumenty mogą składać do 13 stycznia.
Komentarze (0)