Reklama

Reklama

Poważna awaria! Stanęło 10 bloków Elektrowni Bełchatów. Szeroki strumień prądu z zagranicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poważna awaria! Stanęło 10 bloków Elektrowni Bełchatów. Szeroki strumień prądu z zagranicy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Prawie wszystkie bloki w bełchatowskiej elektrowni przestały pracować. Działa jedynie 858. W sieci energetycznej brakuje 3900 MW, pobór energii zza granicy przekracza 300 proc. normy.

Reklama

Od późnych godzin popołudniowych elektrownia zmaga się bardzo poważnym problemem. W wyniku awarii cała "stara część" przestała działać. Jedynym pracującym blokiem jest tzw „14-stka”, czyli najnowocześniejszy blok 858 MW. Według zapewnień PSE, nie grożą nam wyłączenia prądu. 

- Doszło do awarii na stacji Rogowiec, doszło do awaryjnego odstawienia bloków w Elektrowni Bełchatów. Krajowy system pracuje stabilnie, nie przewidujemy żadnych braków. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego – wyjaśniła dla TVN24 Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka prasowa PSE.

Nie wiadomo ile czasu zajmie usuwanie awarii. Koncern PGE GiEK na swojej stronie internetowej zamieścił jedynie komunikat:

- Informujemy, że w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW. Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew - poinformował koncern PGE GiEK. 

Na miejscu w Elektrowni Bełchatów od kilku godzin pracuje zespół specjalistów, zatrudnionych w elektrowni, który ma jak najszybciej przywrócić działanie wyłączonych awaryjnie jednostek wytwórczych. 

Z danych PSE wynika, że bardzo wyraźnie wzrósł import energii z zagranicy. Wartość ta oscyluje na poziomie 300 proc. standardowego poboru.

Bełchatowski zakład jest największą elektrownią konwencjonalną w Europie opalaną węglem brunatnym. Pokrywa ok. 22 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy