Reklama

Ile osób skorzystało już z nowego świadczenie dla matek? ZUS i KRUS przedstawiają statystyki

Opublikowano:
Autor:

Ile osób skorzystało już z nowego świadczenie dla matek? ZUS i KRUS przedstawiają statystyki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do połowy sierpnia 2019 roku KRUS oraz ZUS przyznały łącznie w skali kraju 50 tys. tzw. "specjalnych emerytur". Są to rodzicielskie świadczenia uzupełniające w wysokości minimalnej emerytury w ramach programu "Mama 4 Plus", dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie?

Od tego roku, osobom, które spełniły określone wymagania, przysługuje świadczenie pn. "Mama 4 Plus". Dla tych, którzy nie pobierają renty ani emerytury jest ono w wysokości najniższej emerytury, czyli około 1100 zł brutto. Jeśli natomiast wnioskującym przysługuje renta lub emerytura w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to "Mama 4 +" będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota jaką dostaniemy będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty. Świadczenie to należy się przede wszystkim kobietom, które ukończyły wiek 60 lat i w przeszłości urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci. Taki dodatek przysługuje także mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i wychowywali co najmniej 4 dzieci w przypadku śmierci lub porzuceniu ich przez matkę.

Program "Mama 4 Plus" finansują Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ponad 49 tys. takich świadczeń zostało przyznanych przez ZUS w skali całego kraju. KRUS z kolei przyznał ich dużo mniej, bo poniżej tysiąca.

O świadczenie można ubiegać się już od marca, a wnioski w dalszym ciągu można składać w każdej chwili. Aż 1,9 tys. osób otrzymujących świadczenie to rodzice, którzy wychowali więcej niż 9 dzieci, natomiast 120 wydanych decyzji dotyczyło ojców. Na ten dodatek w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln zł.

A jak statystyki wyglądają w okręgu, do którego należy Bełchatów?

Od końca lutego do 9 sierpnia 2019 r. wpłynęło do Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim 740 wniosków od kobiet i 7 od mężczyzn. W sumie odnotowano 747 wnioski. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez osoby w wieku od 60 do 69 lat (593), następnie przez osoby w wieku 70-79 lat (114), 80 – 89 lat (21) i 19 osób złożyło wnioski jeszcze przed osiągnięciem 60 roku życia. Najwięcej wnioskujących o świadczenie miało zwykle 4 dzieci (347), następnie 5 (145), 6 (76), 7 dzieci (40), 8 dzieci (27), 9 dzieci (15) i powyżej 9 dzieci (28). Wydano 580 decyzji przyznających świadczenie, z czego 190 samoistnych i 390 dopełniających.

Natomiast, do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bełchatowie wniosków wpłynęło dużo mniej. 5 kobiet wnioskowało o świadczenie, z czego 4 deklaracje zostały zaakceptowane. Jedna z nich została odrzucona, ponieważ dochody osoby ubiegającej się o świadczenie przekroczyły wymagany próg. Żaden wniosek nie wpłynął od mężczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE