Reklama

Reklama

Mieszkańcy mówią o wyborczym absurdzie: "To jest kryzys lokalnej demokracji"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas wyborów sołtysa mieszkańcy jednej z gmin zaskoczyli wyjątkowo małą frekwencją. W głosowaniu wzięła udział zaledwie garstka z blisko sześciuset uprawnionych do tego osób. Zaskoczony czytelnik mówi o absurdzie i pyta, czy nikt nie interesuje się tym, co się dzieje. Jak sytuacja wygląda w innych sołectwach?

Reklama

W wielu miejscach Polski trwają obecnie wybory sołtysów. Podobnie jest również w gminie Rusiec, gdzie zgodnie z harmonogramem, wyznaczonym przez urząd od początku marca odbywają plebiscyty dla poszczególnych sołectw. Okazuje się jednak, że nie wszędzie wybory cieszą się dużą popularnością.

Jeden z mieszkańców zauważył, że podczas głosowania w sołectwie Rusiec II na sali pojawiła się raptem garstka osób. Faktycznie według informacji przekazanych przez urząd gminy w tym przypadku frekwencja wyborcza wyniosła zaledwie... 4 proc. Spośród 583 mieszkańców uprawnionych do głosowania udział w nim wzięły zaledwie 24 osoby.

- Taka frekwencja to jakiś absurd. To jest kryzys lokalnej demokracji. Czy naprawdę nikomu tutaj nie zależy na tym, co dzieje? Rozmawiałem ze znajomymi z innych miejscowości i tam nie było takiej śmiesznej liczby osób – mówi zdenerwowany mieszkaniec. Podobnych głosów pojawiło się więcej.

Mimo tak małej frekwencji wybory zostały przeprowadzone, a funkcję sołtysa powierzono Justynie Miksie, która uzyskała 19 głosów. Jej jedyny rywal Andrzej Stępień otrzymał 3 głosy. Natomiast dwie osoby oddały nieważne głosy. W skład Rady Sołeckiej weszli: Maciej Pluta (przewodniczący), Dariusz Ochocki, Krzysztof Buczek, Robert Wieczorek i Aleksandra Pluta-Czajka.

- Gratuluję nowo wybranej pani sołtys. Wprawdzie będzie to jej pierwsza kadencja, ale myślę, że doskonale wie, z czym wiąże się działalność sołecka. Powodzenia! – mówił Damian Szczytowski, wójt gminy Rusiec.

Co ciekawe podczas spotkania wyznaczonego dla mieszkańców sołectwa Rusiec I wyborów nie udało się przeprowadzić, ponieważ nie zgłosił się nikt, kto chciałby pełnić funkcję sołtysa. Urząd planuje kolejne spotkanie w najbliższym czasie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w okolicznych miejscowościach. Trzy sołectwa mogą pochwalić się naprawdę rekordową frekwencją, są to: Mierzynów (45 proc.), Annolesie (42,5 proc) oraz Wincentów (40 proc.). Mieszkańcy dopisali również obecnością w Prądzewie (37,5 proc), a także w Dębach Wolskich (33 proc.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy