reklama
reklama

Urząd rozda miliony na wymianę źródeł ciepła. Sprawdź, jak skorzystać z programu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay/poglądowe

Urząd rozda miliony na wymianę źródeł ciepła. Sprawdź, jak skorzystać z programu - Zdjęcie główne

W tym roku Urząd Gminy Bełchatów zamierza przeznaczyć 2,5 mln złotych na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od wtorku w urzędzie gminy. | foto Pixabay/poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd wtorku, 12 lipca w Urzędzie Gminy Bełchatów będzie można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła. Dopłatę można uzyskać m.in. na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
reklama

W gminie Bełchatów od wtorku rusza nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Będzie można je składać do czwartku, 14 lipca w urzędzie gminy. 

Dotacje mogą uzyskać mieszkańcy gminy Bełchatów, a także przedsiębiorcy, firmy i wspólnoty mieszkaniowe, które mają tam swoją siedzibę. Warunkiem jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła zasilanego paliwami stałymi, o ile nie spełniają one 5 klasy normy PN-EN 303-5:2012 oraz nie mają certyfikatu ekoprojektu (ecodesign) wystawionego przez akredytowaną jednostkę badawczą. Wnioskodawca nie może także zalegać z opłatami na rzecz gminy Bełchatów. 

Na co można otrzymać dotację? Zgodnie z regulaminem dofinansowaniu podlegają dwufunkcyjne pompy ciepła (CWU i CO), mikroinstalacje fotowoltaiczne, kotły grzewcze na gaz (w tym gaz z sieci) i biomasę (w tym pellet) oraz kolektory słoneczne. 

reklama

Po złożeniu wniosku o dofinasowanie należy znaleźć firmę, która zajmie się wymianą źródła ciepła. Należy przy tym pamiętać o obowiązku zamontowania urządzenia monitorująco-sterującego, które pozwoli odczytać ilość wyprodukowanej energii elektrycznej lub cieplnej. Później beneficjent podpisuje umowę na dotację z gminą Bełchatów. Dopiero od tego momentu można dokonać montażu, gdyż wcześniej poniesione koszty nie podlegają dofinansowaniu.

Urząd gminy wypłaci dotację już po wykonaniu zadania, na podstawie protokołu odbioru końcowego i przekazania do użytkowania oraz sprawozdania z wykorzystania dotacji wraz z kserokopią faktury lub rachunku. Montaż może odbyć się maksymalnie do 30 listopada tego roku, a po trzech latach trzeba złożyć druk dotyczący ilości wyprodukowanej przez ten czas energii elektrycznej bądź cieplnej.

reklama

Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń. Kwota dofinansowania wynosi 50 proc. Do wykorzystania na ten cel w 2022 przeznaczono 2,5 mln złotych. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama