Reklama

Reklama

Mieszkanka pyta: dlaczego trzeba płacić za darmową żywność? Urząd odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bełchatów/Zdjęcie poglądowe

Mieszkanka pyta: dlaczego trzeba płacić za darmową żywność? Urząd odpowiada  - Zdjęcie główne

foto Gmina Bełchatów/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osoby, które odbierają darmową żywność w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie, muszą ponosić dodatkową opłatę. Mieszkanka pyta o powody, bo jak twierdzi, artykuły spożywcze miały być za darmo. Jak do sprawy odnosi się gmina Bełchatów?

Reklama

Osoby, które spełniają odpowiednie kryterium dochodowe, w ramach tzw. pomocy żywnościowej ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy otrzymują podstawowe produkty takie jak m.in. ryż, kasza, konserwy, makarony, cukier czy mąka. Za darmo. Wygląda jednak na to, że teoria nijak ma się do rzeczywistości, bo za otrzymane produkty należy uregulować, symboliczną, ale jednak opłatę.

Mieszkanka gminy Bełchatów żali się, że wspomniana sytuacja ma miejsce w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie.

- W gminie Bełchatów za taką żywność trzeba płacić, a w MOPS czy innych instytucjach jest za darmo - mówi kobieta. 

Jak twierdzi, opłata za 30 kg żywności, opłata wynosi 20 złotych na osobę. 

- I właśnie już od dwóch lat, ta opłata jest pobierana. Wcześniej było 5 zł za osobę, a teraz już jest 20 zł, a jeśli ktoś nie zapłaci, to produktów nie otrzyma, a z tego co wiem to ta żywność powinna być za darmo - mówi mieszanka gminy Bełchatów. 

Co na to urząd gminy Bełchatów? Samorząd przyznaje, że GOPS zaangażowany jest w to przedsięwzięcie na etapie zbierania wniosków od osób zainteresowanych oraz ich weryfikacją. Transportem żywności zajmuje się Fundacja "Poranek". 

- Fundacja siłą rzeczy ponosi koszty związane z transportem, obsługą księgową etc. Właśnie na pokrycie tych kosztów przeznaczona jest dobrowolna opłata, o jaką proszeni są mieszkańcy, korzystający z tej pomocy żywnościowej - informuje urząd gminy Bełchatów. 

W przeliczeniu wynosi ona 1 zł za każdy 1 kg wydanej żywności. Urząd tłumaczy, że o żadnej podwyżce nie może być mowy, bo podobnie było w poprzednich latach. Jednak wówczas żywność była wydawana częściej, każda osoba jednorazowo odbierała wtedy ok. 5 kg różnych produktów, co oznaczało że ta opłata wynosiła 5 zł za osobę przy każdym odbiorze żywności.

- W tym roku samych akcji wydawania żywności będzie mniej, ale globalna ilość wydawanej żywności pozostaje bez zmian. W praktyce to oznacza, że w tym roku jednorazowo (tj. przy każdej akcji wydawania produktów) każda uprawniona osoba odbierze aż 20 kg żywności. Ale też jednocześnie przekłada się to na 20 zł opłaty - informuje gmina Bełchatów.  - Osoby, które nie chcą jej ponosić, mogą żywność odebrać bezpośrednio w Łodzi z magazynów organizacji dystrybuującej ją na nasze województwo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy