Reklama

Reklama

Mieszkańcy gminy Bełchatów zagłosowali w sprawie ''rozbioru'' Kleszczowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bełchatów

Mieszkańcy gminy Bełchatów zagłosowali w sprawie ''rozbioru'' Kleszczowa - Zdjęcie główne

foto Gmina Bełchatów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W gminie Bełchatów zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic i przyłączenia części terenów z gminy Kleszczów. Czy mieszkańcy popierają ten pomysł?

Reklama

Sprawa podziału gminy Kleszczów i przyłączenia części jej terenów wróciła ponownie na początku września. To wówczas wojewoda łódzki złożył wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zmiany granicy pomiędzy samorządami. Od gminy Kleszczów chce oddzielić obręb Wola Grzymalina, gdzie zlokalizowana jest Elektrownia Bełchatów. To teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów.

Według wyliczeń władz województwa obecnie dochód na mieszkańca w gm. Kleszczów wynosi 29,8 tys. zł, a w gm. Bełchatów 2,2 tys. zł. Po zmianach byłoby to odpowiednio 17,6 tys. zł i 8 tys. zł. Już wyliczono, że z tytułu obecności elektrowni na terenie gminy Bełchatów do jej budżetu dodatkowo wpłynęłoby ok. 60 mln zł. Te pieniądze straciłby oczywiście „polski Kuwejt” czyli gmina Kleszczów. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza próba zmiany granic najbogatszej gminy w Polsce. W 2019 roku z taką inicjatywą wyszła posłanka z Bełchatowa – Małgorzata Janowska. Wówczas rząd pomysłu nie poparł, ale teraz najwidoczniej inicjatywa parlamentarzystki odżyła.

Wójt gminy Bełchatów zaznacza, że jako samorząd pieniędzmi chcieliby się podzielić. Zadeklarował utworzenie funduszy, dzięki którym można byłoby wspierać sąsiednie samorządy. Z Funduszu Wsparcia Lokalnego pieniądze trafiałaby na najpotrzebniej inwestycje u sąsiadów gminy Bełchatów. Część kwoty uzyskanej z gminy Kleszczów trafiałaby też na Fundusz Drogowy, z którego remontowane byłyby drogi w powiecie bełchatowskim.

O zdanie w sprawie zmiany granic zapytano mieszkańców gminy Bełchatów. Od 23 września do 18 października trwały konsultacje społeczne w tej sprawie. Gmina ogłosiła właśnie wyniki. Mieszkańcy wypełnili łącznie 4.903 ankiety. Zdecydowana większość, bo aż 4377 osób zagłosowało „za” czyli poparło zmianę granic i przyłączenie części gminy Kleszczów. Przeciwko było 17 osób, a 43 osoby wstrzymały się od głosu. Co ciekawe, aż 466 ankiet było nieważnych.

- Najczęściej nieważność wynikała z braku podpisu osoby, która wypełniała ankietę, z braku wpisanego adresu czy niepoprawnie postawionego znaku "X" – poinformowała gmina Bełchatów.

Już w czwartek, 28 października, na sesji Rady Gminy Bełchatów, radni będą obradować nad uchwałą w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic.

Referendum w sprawie zmiany granic zapowiedziano również w gminie Kleszczów. Mieszkańcy będą mogli zagłosować za jednym z dwóch wariantów. Pierwszy oznacza opowiedzenie się za uchwałą Rady Gminy Kleszczów wyrażającej negatywną opinię w sprawie zmiany granic. Druga opcja to poparcie pozytywnej opinii rady w tej sprawie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy