Reklama

Czy Morawiecki i Kaczyński wspomogą Bełchatów? Grupa posłów zajmie się przyszłością miasta

Opublikowano:
Autor:

Czy Morawiecki i Kaczyński wspomogą Bełchatów? Grupa posłów zajmie się przyszłością miasta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pytanie o przyszłość Bełchatowa po wyczerpaniu się złóż węgla i zamknięciu kopalni zadawane jest coraz częściej. Niestety, jednoznacznej odpowiedzi wciąż brak. Sprawą postanowił zająć się jeden z posłów z regionu. Założył specjalny zespół, który poza zaplanowaniem przekształcenia przemysłowego regionu Bełchatowa, ma postarać się też o pozyskanie unijnych środków dla górniczo-energetycznej stolicy kraju. Odpowiednie dokumenty mają trafić na biurka premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego.

Znaków zapytania związanych z zakończeniem działalności bełchatowskiej kopalni i przyszłości regionu jest naprawdę wiele. Najważniejsza społecznie wydaje się jednak kwestia tysięcy osób, które są obecnie zatrudnione w kopalni, elektrowni i spółkach zależnych PGE. To właśnie pracownicy – jak zapewnia Grzegorz Lorek, poseł PiS. – przyszli do niego z pytaniem: co dalej? Poseł informuje, że to właśnie pchnęło go do założenia Zespołu Parlamentarnego ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego.

- Impulsem do założenia zespołu są pracownicy kopalni, w której jestem na urlopie bezpłatnym – mówił Grzegorz Lorek i dodawał – mało kto zdaje sobie sprawę, że Złoczew nie jest na terenie powiatu bełchatowskiego, Złoczew od różnych miejsc będzie oddalony o 55 do 90 km i ci ludzie nie będą zatrudnieni w takiej ilości, jak są obecnie.

Wiadomo już, że parlamentarny zespół będzie liczył w sumie 5 osób. W jego skład wejdą: Grzegorz Lorek, Marek Matuszewski, Grzegorz Wojciechowski, Krzysztof Koziok oraz Piotr Polak. Poseł Grzegorz Lorek podkreślał jednak, że spotkania zespołu będą miały otwarty charakter i przyjść na nie może każdy, kto chce ratować bełchatowską gospodarkę.

A czym będzie zajmował się zainicjowany przez posła PiS zespół? Jednym z najważniejszych zadań będzie pozyskanie unijnych środków na rozwój regionu bełchatowskiego.

Jest to najlepszy czas do zorganizowania zespołu, który powalczy o unijne środki i w spracie rządu– mówił Grzegorz Lorek, dodając - czekają nas nowe negocjacje i nowy 7 letni okres zagospodarowania środków z UE.

Na początek jednak, politycy planują spotkanie z samorządowcami i przedsiębiorcami, czyli osobami, które mają realny wpływa na regionalną gospodarkę. Celem ma być stworzenie pisma, które ma trafić na biurko Mateusza Morawieckiego.

- Na początku chcemy stworzyć pismo do prezesa rady ministrów, Mateusza Morawieckiego, o zwrócenie uwagi, że Bełchatów już przechodzi restrukturyzację, a za chwilę czeka nas jeszcze większa – tłumaczył Grzegorz Lorek, dodając – my już przenosimy pracowników do innych spółek, przechodzimy więc restrukturyzację.

To jednak nie wszystkie zadania powołanego przez Grzegorza Lorka zespołu. Posłowie planują też zainicjować złożenie nowych regulacji prawnych.

- Przeprowadziłem już wstępne rozmowy z wiceministrem Gawędą na temat pieniędzy dla regionu bełchatowskiego. Okazało się jednak, że wymaga to zmian ustawowych. W polskich zapisach prawnych mamy do czynienia z restrukturyzacją, ale kopalń węgla kamiennego – mówił Grzegorz Lorek.

Poseł nie urywał też, że liczy na stworzenie w regionie zakładu pracy, który będzie zamiennikiem dla KWB Bełchatów. Dlatego właśnie, tematem chciałby zainteresować prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

Pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego odbędzie się w najbliższy piątek, 31 stycznia w... Bełchatowie. O ewentualnych ustaleniach z pewnością poinformujemy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE