Reklama

Czy mieszkańcy gminy Kleszczów chcą podzielić się terenem i pieniędzmi? Wynik konsultacji daje jednoznaczą odpowiedź

Opublikowano:
Autor:

Czy mieszkańcy gminy Kleszczów chcą podzielić się terenem i pieniędzmi? Wynik konsultacji daje jednoznaczą odpowiedź - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zdecydowany głos sprzeciwu wobec planów „rozbioru” gminy Kleszczów. W styczniu na terenie dziesięciu sołectw odbyły się zebrania konsultacyjne, które zwołał wójt Kleszczowa Sławomir Chojnowski. Co na temat zmiany granic gminy Bełchatów kosztem fragmentu kleszczowskiego samorządu myślą jego mieszkańcy?

To jest jednoznaczny i wyraźny głos sprzeciwu. Żaden z 1 525 mieszkańców, który wziął udział w konsultacjach nie przychylił się do pomysłu odłączenia fragmentu gminy Kleszczów i przyłączenia jej do gminy Bełchatów. Konsultacje w dziesięciu sołectwach całej gminy Kleszczów odbyły się między 11, a 24 stycznia.

- Na łączną liczbę 4 541 uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Kleszczów udział w konsultacjach wzięło 1 525 osób. Średni procentowy udział mieszkańców w zebraniach wyniósł 33,6 proc., przy czym frekwencja była dość zróżnicowana. W sołectwie Kleszczów wyniosła np. 24,7 proc., natomiast w sołectwie Kamień - 63,2 proc. - informuje Jerzy Strachocki z Urzędu Gminy Kleszczów.

Ogólna, niespełna 34-procentowa frekwencja być może nie jest powalająca, ale zestawiając ją z kolei z liczbą mieszkańców gminy Bełchatów, którzy również w konsultacjach mieli wypowiedzieć się na temat powiększenia ich samorządu, to z pewności w Kleszczowie można mówić o spektakularnym sukcesie.

Przypomnijmy na 10 tysięcy 462 uprawnionych mieszkańców gminy Bełchatów w konsultacjach udział więzło niespełna siedemset osób! (pisaliśmy o tym w artykule: Konsultacje z marną frekwencją, nowy wójt zapowiada sondaż. Co dalej z "rozbiorem gminy Kleszczów"? ). To dało frekwencję na poziomie 6,5 procent. Z czterdziestu jeden sołectw całej gminy, bywały takie, w których na konsultacje nie przyszedł nikt. Wątpliwa aktywność mieszkańców gminy Bełchatów spowodowała, że Konrad Koc zdecydował się na uzupełnienie wyników konsultacji dodatkowym badaniem, sondażem. Od kilku dni sołtysi wraz z decyzjami podatkowymi docierają do mieszkańców z ankietami. Czas na badanie potrwa jeszcze przez trzy tygodnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE