reklama

Co z jakością bełchatowskiej ''kranówki''? Małże nie mogą się mylić

Opublikowano:
Autor:

Co z jakością bełchatowskiej ''kranówki''? Małże nie mogą się mylić - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSanepid poinformował o wynikach badań bełchatowskiej "kranówki" z ostatniego półrocza. Woda jest zdrowa, czysta, wolna od bakterii i drobnoustrojów – jest też bogata w składniki mineralne. Poza nadzorem ze strony spółki Wod-Kan, stan zanieczyszczeń w wodzie sprawdzają też... słodkowodne małże.

Bełchatowianie mogą bez obaw pić wodę z kranu – przeprowadzone przez sanepid badania wskazują, że jest ona zdrowa i wolna od bakterii czy drobnoustrojów. Jak informują urzędnicy, badania wody prowadzone są przez niezależne laboratoria i odbywają się dwutorowo.

Regularnie sprawdzają ją Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie oraz laboratoria spółki Wod.-Kan. Wyniki testów zewnętrznych i wewnętrznych są bez zarzutu. Wszystkie kontrole potwierdzają także bardzo dobrą jakość bełchatowskiej wody – informuje magistrat.

Magistrat dodaje też, że woda w bełchatowskich kranach pochodzi z ujęć głębinowych, a co za tym idzie jest bogata w takie składniki mineralne jak magnez, wapń, sód czy potas. Zanim trafi do kranu, jest poddawana napowietrzaniu i filtracji.

Nadzór nad stanem wody pitnej w Bełchatowie, systematycznie prowadzi Wod-Kan, a próbki pobierane są z różnych części miasta. Wyniki za pierwsze półrocze 2020 roku są bardzo dobre.

- Nasze laboratorium posiada certyfikat PCA (Polskiego Centrum Akredytacji), co potwierdza, ze spełniamy najwyższe międzynarodowe normy. Jest to gwarancja rzetelności, terminowości oraz wiarygodności prowadzonych przez nas badań – informuje prezes Wod-Kan, Piotr Pierzchała.

Urząd Miasta Bełchatowa informuje, że woda w mieście sprawdzana jest pod kątem bakteriologicznym i fizykochemicznym (zgodnie z ogólnopolskimi normami). Analizie poddawana jest m.in ilość bakterii chorobotwórczych, jak np. bakterie grupy coli.

- Analiza fizykochemiczna z kolei pozwala ustalić poziom zanieczyszczenia wody, w tym m.in. jej pH, twardość, mętność czy obecność żelaza, manganu – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Dodatkowo stale prowadzony jest też tzw. biomonitoring – w tym celi wykorzystywane jest 8 słodkowodnych małż, które pełnią rolę żywych wskaźników zanieczyszczeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE