reklama
reklama

Okazja do wspólnej zabawy czy pogański zwyczaj? Zapytaliśmy bełchatowian o Halloween

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.pl

Okazja do wspólnej zabawy czy pogański zwyczaj? Zapytaliśmy bełchatowian o Halloween - Zdjęcie główne

foto pexels.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Polsce przełom października i listopada kojarzy się ze Świętem Zmarłych. W ostatnich latach jednak na popularności zyskuje zapożyczone z zachodu Halloween. W klubach odbywają się przebierane imprezy, a przed niektórymi domami można spotkać wydrążone dynie. Zapytaliśmy mieszkańców Bełchatowa o opinie na temat Halloween — co odpowiedzieli?
reklama

Jak co roku w mediach społecznościowych przewijają się dyskusje dotyczące Halloween, które od kilku lat zyskuje w Polsce coraz większą popularność. O opinie na temat zachodniego zwyczaju zapytaliśmy naszych czytelników. Opinie mieszkańców są mocno podzielone — nie brakuje osób, które uważają, że jest to głupia moda, a w tym czasie powinniśmy skupić się na kultywowaniu rodzimych tradycji. Z drugiej strony barykady są ci, którzy twierdzą, że Halloween to świetna zabawa, zarówno dla dzieci i dorosłych.

Zwolennicy Halloween-owych imprez zwracali uwagę, że jest to okazja do wspólnej zabawy w gronie rodziny i sąsiadów.

- Trzeba się bawić i korzystać z wszelkich możliwości, jakie są nam dane. Spotykać się ze znajomymi, rodziną i cieszyć się każdym wspólnie spędzonym dniem — pisała pani Małgorzata

- Halloween jest również świetną zabawą dla dzieci i dorosłych, można fajnie spędzić czas z rodziną i ze znajomymi, trzeba więcej otwierać się na nowe, czy to obrazu musi kojarzyć się tylko z czymś strasznym - dodała pani Anita.

Część osób zauważała też, że poza granicami Polski Halloween obchodzone jest hucznie, a ludzie chętnie biorą udział w przebranych imprezach.

- Mieszkałam 12 lat w Irlandii Północnej i tam co roku Halloween było super obchodzone, pełno imprez przebieranych dla dzieciaków, malowanie twarzy, dekorowanie i wycinanie dyń, dekorowanie domów, a jaką frajdę dzieci miały, chodząc po osiedlu zbierać cukierki! W święto Halloween od rana do wieczora wszyscy chodzili poprzebierani po mieście - komentowała pani Anna.

Jako że kwestia Halloween od lat budzi kontrowersje, nie brakowało też osób, które zdecydowanie sprzeciwiały się świętowaniu tego dnia w Polsce.

- NIE! Zdecydowanie. To święto satanistyczne Dzień Zaduszny jest Świętem, w którym modlimy się i wspominamy wszystkich, którzy odeszli do Domu Pana - pisała pani Majka.

- Głupia moda nie nasze święto ludzie zapominają o polskich świętach - dodała pani Monika.

Halloween, jakie są korzenie tego zwyczaju?

Wiele osób jest przekonanych, że Halloween przybyło do Europy ze Stanów Zjednoczonych - co, jak się okazuje, jest mylną opinią. Zwyczaj wywodzi się najprawdopodobniej z wierzeń celtyckich. Kojarzone jest z obchodzonym przez Celtów właśnie "Samhain", podczas którego czcili oni duchy przodków i żegnali "umierający" rok. Na czym polegały obrzędy Celtów? Jak podaje strona "Historia mniej znana i zapomniana":

- Podczas święta Samhain podobnie jak w Beltaine zapalano ogniska, w które rzucano kości i zwierzęce resztki. Celtowie wierzyli, że w noc poprzedzającą Samhain otwierały się wrota ze świata umarłych.

Dziś Halloween diametralnie różni się od tego opisu. Traktowane jest raczej jako zabawa dla najmłodszych, podczas której dzieciaki przebierają się za różnego rodzaju potwory, duchy, księżniczki czy bohaterów. Do Halloween przyległa też tradycja "Trick or treat" (cukierek albo psikus), która jak sama nazwa wskazuje, niejako upoważnia świętujących do zrobienia żartu osobie, która nie poczęstowała ich cukierkami.

Nieodłącznym symbolem, który od razu kojarzy się z Halloween jest dynia wycięta na kształt przerażającej twarzy ze świecą w środku. Profesjonalnie, takie ozdoby nazywają się "Jack-o' Lantern". Co ciekawe, przed odkryciem Ameryki przez Kolumba, Europejczycy nie znali dyń, drążono więc brukiew, ziemniaki, a często nawet rzepę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama