Wielu bełchatowian odwiedzi cmentarz przy alei Włókniarzy w najbliższych dniach. Chodź Dzień Wszystkich Świętych dopiero jutro, to na bełchatowskiej nekropolii już od kilku dni panuje duży ruch. Wiele osób sprząta i porządkuje groby swoich bliskich. Na cmentarzu można spotkać też spacerujące alejkami patrole policji.
- Policjanci z Wydziału Prewencji w trakcie swojej służby rozmawiają z mieszkańcami o zasadach bezpieczeństwa. Mundurowi, działając prewencyjnie, docierają zwłaszcza do osób starszych, porządkujących groby i przypominają im o zasadach bezpieczeństwa. Mówią o zachowaniu uwagi i ostrożności, uczulając aby swoich podręcznych torebek nie zostawiać bez uwagi nawet na chwilę – mówi Iwona Kaszewska, rzecznik prasowy bełchatowskiej policji.
Policja ostrzega przed przestępcami, którzy mogą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi. Warto zwrócić uwagę na kieszonkowców, szukających okazji szczególnie w chwili, gdy będzie tłoczno na cmentarzu.
- Pamiętajmy, że w tym okresie na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta aktywność nieuczciwych osób wykorzystujących naszą nieuwagę, liczących na łatwy zysk. Doświadczenia policyjne pokazują, że w tym czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, a także włamań do domów i mieszkań – mówi Iwona Kaszewska.
Policja zapewnia, że w czasie świąt w okolicach nekropolii porządku i bezpieczeństwa będą pilnować policjanci, ale jednocześnie apeluje, aby w czasie odwiedzin grobów bliskich zachować czujność.
Jak informuje bełchatowska policja, akcja "Działania Wszystkich Świętych" rozpocznie się 31 października o godz. 6.00 i potrwa do późnych godzin 5 listopada.
- Wiele osób w tym czasie zdecyduje się wydłużyć sobie weekend aby odwiedzić groby swoich najbliższych i przy okazji spotkać się z rodziną, dlatego na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu. Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych, wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym i kierującym – mówi Iwona Kaszewska.
Policja przypomina o kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:
- Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy posiadamy alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
- Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów,
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
- Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i zawsze pod kontrolą,
- W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
- Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.
- Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
- Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.
- Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.
- Jak co roku policjanci w tym czasie będą dbać o bezpieczeństwo oraz służyć pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.
Komentarze (0)