Tegoroczny Budżet Obywatelski Bełchatowa wszedł właśnie w kolejny etap. Termin przyjmowania projektów przygotowanych przez mieszkańców już minął. Teraz miasto ogłosiło listę zadań, które przeszły weryfikację i zakwalifikowały się do kolejnego etapu, a będzie nim głosowanie. Co tym razem wymyślili bełchatowianie?
Budżet Obywatelski Bełchatowa po zmianach
Przypomnijmy, że w ramach nowej odsłony miejskiego programu mieszkańcy mogli zgłaszać tylko tzw. projekty miękkie, czyli przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, zdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym i sportowym.Urząd zdecydował w tym roku wykreślić z budżetu tzw. zadania twarde obejmujące wszelkie projekty inwencyjne. Zmieniła się również kwota przeznaczona na realizację pomysłów bełchatowian. W tym roku jest to dokładnie 200 tys. zł.
– Możemy powiedzieć, że budżet obywatelski ma nowe życie. Bełchatowianie złożyli o wiele więcej propozycji niż w poprzednich latach, z czego bardzo się cieszę. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali, którzy mieli pomysł i wykonali sporą pracę składając projekt. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się aż czternaście bardzo ciekawych i różnorodnych propozycji. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Tym bardziej że już niebawem ruszy głosowanie. Wtedy też dowiemy się, które zdaniem bełchatowian są najlepsze. I to właśnie te będziemy realizować – mówi prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.
Łącznie w tym roku do budżetu zgłoszono 19 projektów. Pozytywną weryfikację przeszło natomiast 14 z nich. Wśród zadań zgłoszonych przez mieszkańców są zarówno propozycje prozdrowotne, edukacyjne, kulturalne i sportowe.
Chcą uratować historię GKS-u Bełchatów
Niektóre z projektów bełchatowianie mogą już dobrze znać, ponieważ podobne zadania regularnie odbywają się w naszym mieście również dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Na liście są też zupełnie nowe zadania, o których mieszkańcy mogli jeszcze nie słyszeć. Jedno z nich jest związane z bełchatowskim klubem sportowym.Projekt pn. Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście, przewiduje stworzenie bezpłatnej cyfrowej kolekcji historycznej GKS Bełchatów, co pozwoli mieszkańcom oraz kibicom na swobodny dostęp do materiałów archiwalnych. W ramach zadania pomysłodawcy chcą zakupić 300 zdjęć przedstawiających właśnie historię bełchatowskiego klubu. Fotografie będą publikowane na ogólnodostępnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. To jednak nie wszystko
- Dodatkowo przeprowadzona zostanie akcja gromadzenia i digitalizacji artefaktów związanych z klubem, takich jak programy meczowe, bilety czy historyczne pamiątki. Integralną częścią projektu będzie organizacja 3 otwartych spotkań na Stadionie Miejskim z udziałem byłych i obecnych piłkarzy GKS Bełchatów – czytamy w opisie projektu.
Szacowany koszt tego zadania to 40 tys. zł, a jego realizacja zaplanowana jest na okres od lipca do grudnia tego roku.
Jakie projekty zgłosili bełchatowianie?
Mieszkańcy do wyboru mają jednak znacznie więcej projektów, na które mogą oddać swoje głosy. Są to:
- Osiedlowy trener personalny – organizacja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz animacji dla seniorów.
- Niepodległościowy turniej bocci – sposób na aktywnie spędzony czas wolny dla seniorów oraz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, cykl spotkań terapeutycznych.
- Lato pełne wyzwań – integracja, rozwój oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
- Sportowy Bełchatów – treningi ogólnorozwojowe dla mieszkańców Bełchatowa w różnych grupach wiekowych: dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
- Cukrzyca? Wiem, zapobiegam, kontroluję! – cykl spotkań edukacyjnych na temat diabetologii.
- Aktywny senior – cyfrowe i intelektualne centrum spotkań: szkolenia i warsztaty np. z obsługi smartfona czy bankowości elektronicznej, gry planszowe.
- Kijki mocy Bełchatowa: nordic walking z pasją – organizacja rajdów nordic walking, warsztatów i zawodów.
- Żyj i działaj z pasją – organizacja przedsięwzięć z dziedziny kultury i sportu, np. turnieju piłki nożnej, spotkania z poezją i autorami książek, czy zwiedzanie muzeów.
- Bełchatów kibicuje aktywności – bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe, stretchingu, fitnessu czy gimnastyki oraz samoobrony.
- Zdrowy Bełchatów na plus – darmowe badania: kardiologiczne, densytometria, dna oka, a do tego konsultacje diabetologiczne.
- Bezpieczny senior na plus – cykl spotkań, podczas których omawiane będzie bezpieczeństwo w sieci, ochrona przed manipulacją czy zwiększenie samodzielności.
- Profilaktyka poprzez sport – aktywne spędzanie czasu wolnego jako alternatywa dla uzależnień: wykłady, szkolenia i treningi piłkarskie oraz bokserskie.
- Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy: chodzi głównie o naukę resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz użycia automatycznego defibrylatora.
Szczegóły każdego zadania, a także listę tych projektów, które z różnych względów nie zakwalifikowały się do budżetu, można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu miasta.
Kiedy rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Bełchatowa?
Aktualnie do 15 kwietnia mieszkańcy mogą składać w urzędzie odwołania od decyzji o odrzuceniu projektu. Wnioski zostaną rozpatrzone a ostateczna lista zadań, na które bełchatowianie będą mogli oddać swoje głosy, upubliczniona zostanie 20 kwietnia.Samo głosowanie ruszy natomiast 12 maja i potrwa do 16 maja. Wyniki tegorocznego budżetu bełchatowianie poznają już kilka dni później, czyli 23 maja.
Komentarze (0)