reklama

Bełchatowianie muszą zwracać pieniądze z 500+

Opublikowano:
Autor:

Bełchatowianie muszą zwracać pieniądze z 500+ - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia48 mln złotych w 2017 roku zostało pobrane w nieprawidłowy sposób w ramach programu "Rodzina 500 plus". Część polskich rodzin musi oddać pieniądze. Nie ominie to również rodziców z Bełchatowa. Ile ich jest i jaką kwotę muszą zwrócić?

Sprawa nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych w większości dotyczy rodzin, które w poprzednim okresie 2016/2017 pobierały świadczenia na pierwsze dziecko (deklarowany dochód 800 zł netto na osobę w rodzinie). Najczęstszym powodem nienależnie pobranych pieniędzy z programu 500 plus było niezgłoszenie przez świadczeniobiorców zmian w sytuacjach dochodowych rodzin, czyli np. podjęcia pracy zarobkowej.

- Sporadycznie wystąpiły inne przyczyny tych nienależnych pobrań świadczenia, na przykład nie zgłoszono informacji o tym, że opiekun prawny dziecka stał się rodziną zastępczą i miał wypłacone świadczenie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny. Zdarzało się też, że ubiegano się o świadczenie na drugie dziecko wpisując we winsoku pierwsze dziecko, a to faktycznie nie zamieszkiwało wspólnie z wnioskodawcą. W Bełchatowie łącznie zobowiązania tych nienależnych świadczeń sięgnęły blisko 60 tysięcy złotych - wyjaśnia Magdalena Liczner, kierownik Działu
Świadczeń Rodzinnych w MOPS Bełchatów

Zgodnie z zapisem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba je otrzymująca jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym właściwego organu, który wypłaca to świadczenie. Ci którzy tego nie zrobili i 500 plus pobierali mimo zmiany swojej sytuacji finansowej czy rodzinnej muszą teraz pieniądze zwrócić i to najczęściej z odsetkami.

- Możliwe jest umorzenie kwoty nienależnie pobranych świadczeń, odroczenie terminu płatności albo rozłożenie na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej. Rodzice mogą o to prosić MOPS składając stosowne podanie u dyrektora placówki - informuje Magdalena Liczner z MOPSu.

MOPS radzi sobie, zgodnie zresztą z ustawą w jeszcze inny sposób. Jeśli ktoś ma bieżące świadczenie 500 plus lub jeszcze innego rodzaju wypłaty (np świadczenie rodzinne), to ośrodek pomocy potrąca z tych obecnie wypłacanych pieniędzy. W Bełchatowie sprawa nienależycie pobieranych świadczeń 500 plus dotyczy niespełna 40 rodzin. Jak reagują rodzice, kiedy dowiadują się o obowiązku zwrotu pieniędzy?

- Bardzo różnie, wiadomo ile ludzi i ile sytuacji rodzinnych tyle reakcji, ale najczęściej to rozumieją i oddają pieniądze, tym bardziej, że zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jeśli jednak rodzice nie zgadzają się z decyzją MOPS orzekającą zwrot nienależnie pobranych świadczeń mają prawo wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty odebrania decyzji.- kończy Magdalena Liczner

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE