W połowie kwietnia w Bełchatowie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, na którym zapadły decyzje co do prac, jakie mają być przeprowadzone na terenie byłego żydowskiego cmentarza. Lista planowanych inwestycji jest naprawdę długa.
- Po wizytacji terenu cmentarza żydowskiego oraz placu, na którym składowane są fragmenty macew wydobyte z rejonu remontowanego mostu na ulicy Cegielnianej i omówieniu wszystkich problemów związanych z upamiętnieniem cmentarza, zalecono planowaną kolejność postępowania – informuje w mediach społecznościowych profil "Bełchatowscy Żydzi".
Na początku planowane jest wielkie sprzątanie. Cały teren ma zostać uprzątnięty z liści, gałęzi oraz śmieci, które niestety często są rozrzucane na terenie cmentarza. Kolejnym krokiem będzie inwentaryzacja macew, które zostaną sfotografowane i opisane. Dodatkowo Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi informuje, że zlecone zostanie:
- Wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej na sporządzonej mapie do celów projektowych,
- wykonanie projektu gospodarki drzewostanem,
- sporządzenie opinii dendrologicznej,
- usunięcie drzew zamierających, suchych i niebezpiecznych,
- wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów,
- wykonanie projektu zagospodarowania zieleni na terenie cmentarza.
Zarządca terenu ma też zlecić przygotowanie projektu Parku Pamięci Cmentarza Żydowskiego w Bełchatowie. Ma tam powstać wykonane z nagrobków lapidarium z możliwością dostawiania współczesnych macew. Od strony ul. Lipowej, w miejscu przedwojennego wejścia na cmentarz stanie brama. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi planuje też zaznaczenie granic cmentarza pasem zieleni oraz postawienie tablic informujących o tym, że jest to teren nekropolii. Pojawi się też monitoring.
- Zwykłe postawienie lapidarium nie jest możliwe, aby to zrobić musimy zachować wymienione kroki powyższej procedury: sprzątanie, sprawdzenie stanu i pielęgnacja obecnych drzew, katalogowanie (macewy są zabytkami), uzyskanie mapy do celów projektowych, wykonanie projektów itd. – czytamy w mediach społecznościowych.
Zarządca nie podaje konkretnych kwot, zaznacza jednak, że koszty planowanych inwestycji będą ogromne i wskazuje, że sam projekt będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze, GWŻ w Łodzi planuje pozyskać od rządu, przeprowadzona zostanie też zbiórka na ten cel.
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi wystąpi we właściwym czasie z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznanie funduszy na realizację wyżej wymienionych zadań. Realizacja Parku Pamięci Cmentarza Żydowskiego w Bełchatowie uzależniona będzie od możliwości pozyskania środków na powyższy cel – informuje profil "Bełchatowscy Żydzi".
Inwestycja jest na ten moment na etapie projektowania, Gmina Wyzananiowa Żydowska informuje jednak, że prace powinny się zakończyć nie później niż w 2023 roku.
Komentarze (0)