reklama
reklama

Wraca zasiłek opiekuńczy. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: belchatow.pl

Wraca zasiłek opiekuńczy. Kto może ubiegać się o pieniądze? - Zdjęcie główne

Bełchatów: zasiłek dla rodziców | foto belchatow.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od poniedziałku, 9 listopada uczniowie klas 1-3 rozpoczęli naukę zdalną, która potrwa do 5 listopada. Rodzice, którzy w związku z rządową decyzją muszą zostać w domu, mogą starać się o zasiłek opiekuńczy. Kto może liczyć na pomoc finansową?
reklama

W związku z eskalacją epidemi koronawirusa, rząd podjął decyzję o objęciu nauczaniem zdalnym również uczniów klas 1 -3. Podczas konferencji prasowej, premier, Mateusz Morawiecki zaznaczał, że czeka nas trudny okres, dlatego odpowiedź musi być zdecydowana i jednoznaczna. Uczniowie mają wrócić do ławek na początku grudnia – ta data może jednak ulec zmianie.

Objęcie najmłodszych uczniów nauką zdalną to problem również dla rodziców – nie wszyscy są w stanie zapewnić swoim pociechom opiekę w tym czasie. Osoby, które muszą samemu zająć się dziećmi, mogą skorzystać z zasiłku opiekuczego.

- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on przysługiwał przez 21 dni, od 9 do 29 listopada – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Zasiłek będzie wynosił 80 proc. Wynagrodzenia i będzie wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka – w tym także dni wolne od pracy. Kto może się o niego starać?

Z zasiłku można skorzystać na takich samych zasadach jak wiosną. Jest przeznaczony dla rodziców, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do lat ośmiu.Zaznaczmy, że nie obejmuje on opieki żłobkowej i przedszkolnej – te placówki bowiem nadal prowadzą zajęcia.

- O zasiłek można ubiegać się także w przypadku braku możliwości opieki przez nianię. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz młodzieży do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Świadczenie mogą także otrzymać rodzice, których dorosłe dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nie ukończyło 24 lat. Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, np. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze – informuje magistrat.

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zmieniły się. Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek. Jest to jednocześnie wniosek o przyznanie zasiłku. Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalnośćgospodarczą, mogą wnioskować o zasiłek poprzez PUE. Urzędnicy zaznaczają przy tym, że dodatkowe fundusze nie przysługują w przypadku, gdy drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (jest bezrobotny czy korzysta z urlopu).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama