Reklama

Reklama

Władze ukraińskie podjęły ważną decyzję. Chodzi o miasto partnerskie Bełchatowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze ukraińskie podjęły ważną decyzję. Chodzi o miasto partnerskie Bełchatowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W środę, 16 listopada, Rada Najwyższa Ukrainy podjęła ważną decyzję w sprawie Nowogradu Wołyńskiego, miasta partnerskiego Bełchatowa. Zmianę zainicjowali mieszkańcy ukraińskiej miejscowości.

Reklama

Rada Najwyższa Ukrainy podjęła decyzję dotyczącą Nowogradu Wołyńskiego, miasta partnerskiego Bełchatowa. Zadecydowano o przywróceniu miejscowości jej historycznej nazwy, Zwiahel.

Z propozycją przemianowania miejscowości wystąpili jej mieszkańcy, którzy poparli pomysł w wysłuchaniach publicznych. Jak czytamy w notatce wyjaśniającej do uchwały, zgodnie z prawem nowa nazwa została zatwierdzona również przez rady miasta Nowograd Wołyński i Żytomierz.

Jak podaje Newsweek, miasto po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku znalazło się pod panowaniem imperium rosyjskiego. W okresie rozbiorów została mu nadana nazwa Nowograd Wołyński, która funkcjonowała do teraz.

Miasto położone jest w centralnej części kraju, nad rzeką Słucz w Obwodzie Żytomierskim, ok. 218 km. na zachód od Kijowa. Dziś mieszka w nim około 55 000 mieszkańców. Region ten słynie z wypieku pieczywa, wyrobu produktów mięsnych, produkcji lekarstw, odzieży, mebli i wyrobów z drewna, maszyn oraz wyrobów budowlanych.

Warto wspomnieć, że Bełchatów wraz z tą ukraińską miejscowością współpracują od 2011 roku. Partnerstwo odbywało się m.in. na gruncie gospodarczym, ale także kulturalnym. Mieszkańcy mogli liczyć na wzajemne kontakty oraz wymiany młodzieżowe. Samorządy wspierają się także finansowo.

W maju tego roku rada miejska w Bełchatowie podjęła decyzję o przekazaniu dla Nowogradu Wołyńskiego 28 tys. złotych w ramach pomocy w związku z wojną toczącą się na Ukrainie. Za wsparciem zagłosowało wówczas 23 radnych. Nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy