Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o "500 plus". Osoby, które uciekły przed wojną za naszą wschodnią granicą, mogą składać wnioski o to świadczenie na dwa okresy: bieżący (trwający do końca maja) oraz nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Jak zaznacza ZUS, świadczenie to przysługuje tylko uchodźcy w czasie zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.
- Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.
W całym województwie łódzkim, uchodźcy z Ukrainy złożyli ponad 19 tys. wniosków o "500 plus". W pow. bełchatowskim, w przypadku okresu świadczenia do końca maja, złożono 384 wnioski na 641 dzieci z Ukrainy. Na kolejne miesiące (od 1 czerwca do końca maja 2023 r.) wniosków jest nieco mniej, bo 145 na 239 ukraińskich dzieci.
O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o "500 plus" niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.