W ostatnich dniach wśród pracowników bełchatowskiego szpitala pojawiła się informacja, która wywołała duże poruszenie. Dotyczyła ona zamknięcia oddziału chirurgii dziecięcej. Również do naszej redakcji zgłosili się czytelnicy, pytając o sytuację.
W Bełchatowie brakuje lekarzy
Informacja wywołała tak duże poruszenie, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc specjalizujących się w zabiegach chirurgicznych u dzieci. Najbliższy taki oddział znajduje się w szpitalu w Łasku, kolejne są dopiero w Łodzi. Doniesienia zweryfikowaliśmy u dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Okazuje się, że faktycznie oddział w najbliższym czasie przestanie działać, jednak jak przekazują władze placówki, nie jest to równoznaczne z jego zamknięciem.
- Zostały podjęte działania zmierzające do czasowego wstrzymania działalności oddziału od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku – przekazuje dział organizacji bełchatowskiej placówki.
Jest to związane z problemami, jakie napotkał zarząd szpitala w poszukiwaniu lekarzy specjalistów, którzy mogli zostać zatrudnieni na tym oddziale.
- Z dniem 30.09.2022 roku wygasają umowy z 9 lekarzami oddziału (w tym 3 lekarzy zabezpieczających pracę oddziału tylko na dyżurach medycznych było z województwa kujawsko-pomorskiego, a 3 lekarzy z Łodzi). Pozostałych 3 lekarzy pracujących na stałe w oddziale osiągnęło wiek emerytalny. Wszyscy z pracujących lekarzy nie wykazali woli dalszej współpracy w bełchatowskim szpitalu – informuje dział organizacji.
Nieoficjalnie nasza redakcja ustaliła, że taka decyzja lekarzy z kujawsko-pomorskiego mogła być wywołana otwarciem nowej kliniki, w której znaleźli zatrudnienie bliżej swojego miejsca zamieszkania.
Gdzie trafią chorzy i personel z bełchatowskiego szpitala?
Co ważne, mimo zawieszenia działalności oddziału, mali pacjenci wciąż będą mogli znaleźć pomoc w bełchatowskiej placówce. Jeśli dziecku przydarzy się wypadek, rodzice wciąż będą mogli szukać pomocy w Bełchatowie.
- W Szpitalu funkcjonuje część zabiegowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, która zabezpiecza wszystkie nagłe urazy – informuje dział organizacji.
W przypadku, gdy obrażenia będą poważniejsze, tak jak to było do tej pory, rodzice zostaną skierowani do placówki, która ma specjalistów zajmujących się chirurgią dziecięcą. W naszym województwie są cztery takie miejsca: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, oraz Szpital Łask.
Dodatkowo, jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, zarząd bełchatowskiego szpitala rozważa i konsultuje możliwość leczenia starszych dzieci na oddziałach dla dorosłych. Jest to jednak na razie na etapie konsultacji i ustalania możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania.
Gdy rozmawialiśmy z pracownikami chirurgii dziecięcej, nie wiedzieli jeszcze, jakie plany ma wobec nich zarząd szpitala. Teraz wiadomo już, że w czasie zaprzestania działalności oddziału pielęgniarki, jak również personel pomocniczy zostaną rozdysponowani do pracy na inne oddziały.
Komentarze (0)