Reklama

Reklama

Ile zarabiają nauczyciele? Sprawdzamy wynagrodzenia w bełchatowskich szkołach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Bełchatowa - www.belchatow.pl

Ile zarabiają nauczyciele? Sprawdzamy wynagrodzenia w bełchatowskich szkołach - Zdjęcie główne

foto Urząd Miasta Bełchatowa - www.belchatow.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ile zarabia się w służbach mundurowych, służbie zdrowia i urzędach? Prześwietlamy aktualne wynagrodzenia w Bełchatowie i regionie. W trzeciej odsłonie naszego cyklu sprawdzamy nauczycielskie pensje w szkołach prowadzonych przez urząd miasta i starostwo powiatowe.

Reklama

W poprzednich częściach naszego cyklu o zarobkach sprawdziliśmy, na jakie pensje mogą liczyć pracownicy bełchatowskiego szpitala, a także strażacy z komendy w Bełchatowie. Tym razem przyjrzymy się zarobkom w szkołach. 

Podstawa i liczne dodatki

Zarówno w placówkach zarządzanych przez miasto, jak i w tych powiatowych, składowe pensji nauczyciela są podobne. Na to, ile pieniędzy trafia do pracowników szkół ma wpływ: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny (m.in. za pełnienie funkcji wychowawcy klasy), a także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Do niektórych pedagogów trafia również dodatek za trudne warunki pracy.

Nauczyciele mogą otrzymać także nagrody i świadczenia wynikające ze stosunku pracy, jest to np. nagroda za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Kwoty przyznawanych świadczeń różnią w zależności od kilku czynników. Jak widać, pensje pracowników szkół na tych samych stanowiskach mogą się znacząco od siebie odbiegać. Podane zarobki są kwotami brutto. 

Zarobki w powiatowych szkołach

W szkołach powiatowych, których jest dziesięć, po podwyżkach rządowych, wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosiło od 3169,91 zł do 9552,94 zł.

Najniżej stopniem zawodowym jest stażysta. Wynagrodzenie na tym stanowisku wahało się od 3361,41 zł do 3911,82 zł. Co ciekawe najsłabiej opłacani są wyżsi stopniem zawodowym nauczyciele kontraktowi. W tej grupie najniższe wynagrodzenie wyniosło 3169,91 zł. Znacznie wyższy jest za to górny pułap wynagrodzeń dla tej grupy, wynosi on 5578,04 zł.

Pośrodku stawki jest nauczyciel mianowany. Wypłata zasadnicza na tym szczeblu zawodowym wynosiła od 3784,89 zł do 5911,47 zł. Znacznie większą pensją w powiecie bełchatowskim mogą pochwalić się nauczyciele dyplomowani, których zarobki wahają się między 5351,12 zł, a 7242,53 zł.

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zajmujące stopień wicedyrektora i dyrektora placówki. W pierwszym przypadku wynosi ono od 6454,00 zł do 8298,16 zł. Dyrektor zarobi natomiast o prawie tysiąc złotych więcej, widełki na tym stanowisku wynoszą od 7136,00 zł do 9552,94 zł.

Na pensje nauczycieli składają się również dodatki. W szkołach powiatowych jest to m.in. dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy.

Pracownicy szkół otrzymują także dodatek motywacyjny. Jest on przyznawany w zależności od stanowiska. Nauczyciele mogą liczyć na premię w wysokości do 15%, wicedyrektorzy do 20%, a dyrektorzy do 30% wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatek funkcyjny przyznawany jest w różnych wysokościach. Dyrektorzy szkół w zależności od ilości oddziałów w placówce mogą dostać o 800 do 1600 zł miesięcznie. Dyrektorzy placówek socjoterapeutycznych, resocjalizacyjnych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego czy Centrum Kształcenia Praktycznego mogą liczyć na dodatek w wysokości 1000 do 1300 zł co miesiąc.

Dyrektorzy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Bursy Szkolnej mogą dostać od 800 do 1200 złotych. Zajmującym stanowisko wicedyrektora szkoły lub jednostki oświatowej przysługuje od 500 do 800 zł. Dodatek dla kierownika szkolenia praktycznego i kierownika warsztatów szkolnych wynosi od 350 do 550. Obejmując wychowawstwo klasy, nauczyciel otrzymuje dodatek w wysokości 300 zł. Opiekun stażu dostanie miesięcznie 100 zł więcej.

Nauczyciele w szkołach powiatu bełchatowskiego mogą liczyć również na dodatek za pracę w trudnych warunkach. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań, które znajdują się w wykazie prac trudnych, do portfeli nauczycieli może wpłynąć do 115 do nawet 950 zł.

Za pracę w dni wolne nauczyciele dostaną 160 zł.

Pensje w miejskich szkołach

W szkołach zarządzanych przez bełchatowski magistrat, do tej pory nauczyciele mogli liczyć na średnie zarobki powyżej tych przewidzianych w ustawie.

W roku 2021 kwoty średniego wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez urząd miasta kształtowały się na poziomie od 3 798 do 6 690 zł. Najmniej zarabiali nauczyciele stażyści. Pensje tej grupy zawodowej wyniosły 3 798,33 zł, było to o 260,53 zł więcej niż średnia ustawowa. Lepiej prezentują wynagrodzenia nauczycieli kontraktowych, na tym stanowisku zarabiano 4 350,71 zł. Było to więcej o 423,75 zł niż przewiduje ustawa.

Nauczyciele mianowani w miejskich placówkach zarabiali 5 105,24 zł. Kwota ta nie różni się znacząco od tego, co przewidywała ustawa. Do najwyższych stopniem nauczycieli dyplomowanych trafiały pensje w wysokości 6 690,77 zł. Jest to więcej o 181,22 zł.

Niestety jak przekazuje Kryspina Rogowska, rzecznik bełchatowskiego magistratu, urząd nie dysponuje obecnie danymi dotyczącymi zarobków nauczycieli po podwyżkach rządowych w maju. Takie informacje posiadają dyrektorzy szkół.

Wiemy jednak, że wynagrodzenie podyktowane ustawą wzrosło o 4,4%. Podstawowa pensja dla nauczyciela stażysty od maja wynosi 3 693,46 zł (podwyżka o 155,66 zł). Nauczyciele kontraktowani zarobią 4 099,74 zł. Jest to więcej o 172,78 zł. Nauczyciel mianowany, po zmianie, zarabia 5 318,58 zł. Oznacza to, że podwyżka wyniosła 224,15 zł. Najlepiej opłacany nauczyciel dyplomowany według rządowych ustaleń ma zarabiać 6 795,97 zł, czyli o 286,42 zł więcej niż wcześniej.

Wszystkie kwoty dotyczące pensji w miejskich placówkach są średnimi wynagrodzeniami.

Dane dotyczące wynagrodzeń w artykule zostały przekazane przez organy prowadzące placówki w Bełchatowie i powiecie tj. Urząd Miasta Bełchatowa oraz Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy