Reklama

Reklama

Policzyli frekwencję w bełchatowskich parafiach. Ile osób chodzi w niedzielę do kościoła?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Policzyli frekwencję w bełchatowskich parafiach. Ile osób chodzi w niedzielę do kościoła?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Akcję liczenia wiernych na niedzielnych mszach świętych po raz kolejny przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak wypadła frekwencja w bełchatowskich parafiach?

Reklama

Liczenie wiernych odbyło się we wszystkich polskich kościołach w niedzielę 26 września. Podobnie, jak w poprzednich latach, za przeprowadzenie całej akcji odpowiada Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który dopiero w przyszłym roku oficjalnie opublikuje wyniki badania. Postanowiliśmy jednak sprawdzić i zapytać proboszczów największych bełchatowskich parafii, jak wypadła frekwencja na niedzielnych nabożeństwach.

W parafii pw. Narodzenia NMP przy ulicy Kościuszki podczas wszystkich wszystkich mszy świętych w niedzielę było ok. 1,6 tys. osób. To więcej niż rok wcześniej, kiedy pandemia dawała się mocniej we znaki, a frekwencja wyniosła ok. 1,2 tys. wiernych. Policzono również, że na mszach więcej było kobiet, których doliczono się ok. 900, natomiast mężczyzn około siedmiuset.

Z kolei parafii na osiedlu Dolnośląskim w trakcie niedzielnych mszy świętych doliczono się łącznie 2104 osób, na które złożyło się 1203 kobiety i 901 mężczyzn. Do komunii świętej łącznie przystąpiło 1004 wiernych. Proboszcz bełchatowskiej parafii przyznał, że w porównaniu do czasu przed pandemią frekwencja na niedzielnych mszach znacznie spadła.

- Myślę, że według takich wstępnych szacunków to teraz na mszach w niedzielę jest o jedną trzecią mniej wiernych niż to było w czasie przed epidemią koronawirusa – mówi ks. Stanisław Jaskuła, proboszcz parafii. NMP Matki Kościoła i św. Barbary.

Ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków przyznał, że podczas niedzielnego liczenia frekwencja wyniosła około 20 proc. spośród wszystkich parafian. Na oficjalnej stronie parafii podano, że obecnie należy do niej 7,8 tys. wiernych. Łatwo więc policzyć, że podczas akcji liczenia było to ponad 1,5 tys. osób.

Z kolei w kościele na osiedlu Przytorze doliczono się blisko 1,3 tys. osób co stanowi 20,5 proc. spośród 6200 wiernych należących do parafii pw. Zesłania Ducha Świętego.

- Z pewnością na obniżenie frekwencji wpłynęła pandemia. Według naszych obserwacji w tym czasie odsetek wiernych uczestniczących we mszach spadł o jakieś 8 procent – mówi ks. Władysław Staśkiewicz, proboszcz parafii na os. Przytorzu.

Wszystkie dane zebrane w parafiach archidiecezji łódzkiej, podobnie jak z innych regionów w kraju, trafią teraz do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który w przyszłym roku opublikuje zbiorcze zestawienie odnośnie uczestnictwa wiernych w niedzielnych mszach świętych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy