Reklama

Reklama

Klamka zapadła, śmieci w Bełchatowie zdrożeją. Którzy radni głosowali za podwyżką?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Klamka zapadła, śmieci w Bełchatowie zdrożeją. Którzy radni głosowali za podwyżką? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rada Miejska w Bełchatowie przegłosowała uchwałę w sprawie podwyżki za wywóz śmieci. Od nowego roku mieszkańcy zapłacą aż 26 złotych od osoby. Sprawdziliśmy, którzy z radnych głosowali za wzrostem opłat. Doszło też do kuriozalnej sytuacji...

Reklama

Uchwalona przez bełchatowskich radnych nowa stawka za wywóz śmieci oznacza gigantyczną podwyżkę. Obecnie płacimy za segregowane odpady bowiem 19 zł od osoby. Od nowego roku będzie to aż 26 złotych.

Wyższe opłaty magistrat tłumaczy ceną podyktowaną przez spółkę Eko-Region, która jako jedyna zgłosiła się do ogłoszonego przetargu. Cena jaką zaoferowano to 15,4 mln zł, czyli aż o 2,6 mln zł więcej niż przed rokiem. Eko-Region wyższą cenę tłumaczy zwiększającymi się kosztami gospodarowania odpadów i rosnącą w szybkim tempie ilością śmieci.

Wyższa kwota podyktowana przez spółkę Eko-Region oznacza w praktyce niestety wyższe opłaty dla mieszkańców. Miasto tłumaczy, że dopłacać do wywozu śmieci nie może, bo taką uchwałę zakwestionuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Nad projektem uchwały w sprawie nowych stawek za odbiór odpadów w czwartek, 26 listopada, głosowali miejscy radni. Podwyżkę przegłosowano 15 głosami "za", 5 "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących". Przeciwko zagłosowali Grzegorz Gryczka, Mirosław Mielus i Monika Selerowicz (Ziemia Bełchatowska) oraz Arkadiusz Rożniatowski i Włodzimierz Kuliński (Koalicja Obywatelska). Od głosu wstrzymali się: Łukasz Cieślak (PiS), Ireneusz Kępa (KW Marioli Czechowskiej) oraz Grzegorz Siedlecki (Koalicja Obywatelska).

Za podwyższeniem opłat za śmieci głosowali radni, rządzących w mieście PiS oraz PLUS-a: Mateusz Broncel, Sebastian Brózda, Katarzyna Giesko, Paweł Koszek, Karol Kowalski, Dariusz Lewandowski, Maria Motylska, Grzegorz Muskała, Małgorzata Pagieła, Ewa Skorupa, Krzysztof Wata, Michał Wyczachowski, Piotr Wysocki, Sławomir Załęczny. Nowe stawki poparł też… Marcin Rzepecki, który wcześniej głośno krytykował planowany wzrost opłat. Zdenerwowany radny Koalicji Obywatelskiej przyznał, że zrobił to przez pomyłkę. 

- Mogę tylko przeprosić mieszkańców, bo jestem przeciw tej podwyżce, czemu wcześniej dawałem wyraz. Taki błąd to konsekwencja tego, w jakich warunkach muszą odbywać się teraz sesje - tłumaczy radny Rzepecki. 

Swoją pomyłkę tłumaczył warunkami w jakich wszyscy rajcy muszą głosować w czasach pandemii.

- Radni dostają stos dokumentów i muszą w pośpiechu składać podpisy na korytarzu urzędu. Tak dziś wygląda niestety sesja korespondencyjna. W takich warunkach nietrudno o pomyłkę – mówi Marcin Rzepecki. - Mój głos nie zaważył na końcowym wyniku głosowania, ale ma dla mnie znaczenie – dodaje.

Nowe stawki opłat za wywóz śmieci będą obowiązywały od stycznia 2021 roku. Według nowej stawki 4-osobowa rodzina zamiast 76 złotych, jak dotychczas, zapłaci aż 104 zł miesięcznie...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy