Tegoroczne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej będą miały w Bełchatowie wyjątkową oprawę. Z tej okazji już 14 sierpnia w parku przy Dworku Olszewskich zostanie zorganizowany „Piknik ze Stefanem i Nelly”. Tegoroczne wydarzenie będzie się nieco różniło od tych z poprzednich lat.
Każdego roku w rocznicę wojny z bolszewikami odgrywana jest scenka z tymi historycznymi postaciami. Młodzi bełchatowianie wcielają się w Stefana i Nelly Hellwigów, przejeżdżają bryczką przez centrum miasta i składają kwiaty na grobie zakochanych.
Historia ich tragicznej miłości nierozłącznie związana jest bowiem z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Brał w niej udział Stefan Hellwig, członek rodziny właścicieli dworu w Bełchatowa. Młody żołnierz poległ w potyczce w okolicach Hrubieszowa. Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo. Oboje zostali pochowani na terenie dzisiejszego parku przy muzeum. Na pagórku pod kasztami i lipami, gdzie stała altana, nazywana świątynią dumania. To tam zakochani wspólnie spędzali romantyczne chwile. Każdego roku w miejscu ich pochówku składane są kwiaty.
- Tragiczne losy Stefana i Nelly Hellwigów urosły do rangi symbolu, poprzez który bełchatowianie mogą odczytać wkład swojego miasta w dzieło budowania niepodległego bytu państwowego (…) Wymowa tego symbolu wykracza jednak poza konkretne wydarzenia historyczne, odnosi się do motywu wielkiej, romantycznej miłości oraz poświęcenia prywatnego szczęścia w imię wartości wyższych – tak o tej niezwykłej historii Stefana i Nelly pisze bełchatowskie muzeum.
W tym roku, bełchatowianie będą mogli okazję zobaczyć, jak zginął młody Hellwig. Podczas wyjątkowej inscenizacji historycznej, która odbędzie się na błoniach parku, przedstawiona zostanie potyczka polskich żołnierzy z bolszewikami.
- Planujemy odtworzenie potyczki polskiego oddziału z bolszewicką konnicą. Tak więc będzie historyczne umundurowanie, konie i nawet przygotowana taczanka z karabinem maszynowym. Nie zabraknie też wybuchów i efektów pirotechnicznych – mówi Marcin Uss z bełchatowskiego muzeum.
Jak zapewnia, wszystko będzie zorganizowane w bezpieczny sposób. Teren potyczki zostanie ogrodzony barierkami. W słynną konnicę Budionnego mają wcielić się doświadczeni jeźdźcy.
Oprócz samej inscenizacji zaplanowano również piknik dla mieszkańców. Jak zapewnia muzeum, atrakcji nie zabraknie. Będą m.in. stoiska numizmatyczne i antykwaryczne, zawody strzeleckie czy gra miejska w klimacie 20-lecia międzywojennego. Z okazji Święta Wojska Polskiego przyjadą również żołnierze z 7. Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Maz.
Komentarze (0)