Reklama

Będą kary finansowe dla radnych. Takie zachowanie na kolejnej sesji nie przejdzie

Opublikowano:
Autor:

Będą kary finansowe dla radnych. Takie zachowanie na kolejnej sesji nie przejdzie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Lista obecności na początku i na końcu sesji. Brak kompletu podpisów radnego równać się będzie ze stratą finansową.

Taką decyzję podjęła na zeszłotygodniowej sesji przewodnicząca Rady Miejskiej w Bełchatowie Elżbieta Naturalna. Pod koniec obrad ogłosiła, iż sytuacja, w której radny przychodzi jedynie na początek sesji, aby się podpisać na liście obecności, po czym bez usprawiedliwienia opuszcza posiedzenie, jest niedopuszczalna.

Jak wyjaśnia przewodnicząca, jest to pokłosie zachowania jednej radnej z PiS:

- Mówię o zachowaniu radnej Doroty Pytlewskiej, która opuściła sesję bez żadnego wyjaśnienia – mówi Elżbieta Naturalna.

Obecnie, takie nieusprawiedliwione wyjście nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, bowiem podpis na liście obecności złożony na początku posiedzenia oznaczał, że sesja jest „zaliczona”, przede wszystkim finansowo.

Teraz już tak różowo nie będzie. Brak chociażby jednego podpisu będzie skutkował obcięciem o 20% diety. Usprawiedliwione wyjścia lub spóźnienia nie będą objęte restrykcjami.

Radny miejski, otrzymuje podstawową kwotę za swoją pracę w wysokości 700zł. W przypadku pełnienia dodatkowych funkcji np. w komisjach, dieta może być wyższa. Oznacza to, że nieusprawiedliwiona nieobecność wiąże się dla radnego z potrąceniem minimum 140zł.

Nie o finanse ściśle tu chodzi, chociaż to one mają z założenia nowych zasad dyscyplinować do obecności na sesjach. Każdy radny miejski był wybierany w okręgach jednomandatowych, jako przedstawiciel interesów mieszkańców z danego rejonu.

- Mamy płaconą dietę z pieniędzy publicznych i obowiązkiem radnego jest uczestniczyć w sesji i pracować. […] Chodzi o to, aby być fair wobec mieszkańców. Nie do przyjęcia są sytuacje, że radni z wyboru, pełniący funkcje publiczne, pobierając pieniądze, nie wykonują tej roli. Wczorajsze wyjście było de facto nie wykonaniem funkcji radnej - podsumowuje Elżbieta Naturalna

Nowe zasady mają obowiązywać od lutowej sesji rady miejskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE